Vyslobodenie z pekla

Andrej Vaňo (15) zo Slažian bol úplne obyčajný deviatak, až kým nevytiahol kamaráta z horiaceho auta. Stalo sa to niekedy v roku 2018. Partia troch kamarátov - dvaja Andrejovia a Alexander - sa vracala z bicyklového výletu.

Hrdinstvo majú v krvi
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Hrdinstvo majú v krvi

Zveziem vás?

Cestou domov ich míňalo auto. Spomalilo. Keď po pár metroch zastavilo, vysvitlo, že ho šoféruje kamarát jedného z Andrejov. Zvečerievalo sa, a tak im ponúkol odvoz domov. Súhlasil len jeden z Andrejov, zvyšní chlapci sa rozhodli, že si ostávajúce kilometre napriek blížiacej sa tme ešte oddrú na bicykloch. Cesta im ubiehala rýchlo. Svietili si mobilmi. Spozorneli, až keď v diaľke v pustine zazreli jasné svetlo. Nemalo tam čo hľadať. Zakrátko v ňom rozoznali horiace auto, a tak šliapli do pedálov. Keď dorazili k miestu nešťastia, niekto k nim pribehol. Spoznali v ňom muža, ktorý im len pred chvíľou ponúkol odvoz.

Nevzdaj sa!

Bol dezorientovaný a celý od krvi. „Havarovali sme!“ Vybafol na nich. „On je asi mŕtvy...“ Chlapci si uvedomili, že na mieste nešťastia nevidia Andreja. Čo sa s ním stalo? Auto horelo čoraz väčšmi. „Aďo je v aute,“ uvedomili si. Alexander volal záchranku, Andrej kmásal dverami od auta. Chcel ich otvoriť stoj čo stoj. Nepovolili, tak do nich kopal, vypačoval ich. Nič. Poslednou šancou boli zadné dvere. Andreja už oblizovali plamene, a vôbec sa nehýbal. Azda je už mŕtvy?

Ado mu kričal: „Bojuj, musíme sa odtiaľto dostať, bojuj, bojuj, lebo tu zhoríme...“ Po chvíli trápenia ho vytiahol z auta, a keďže horel, hasil ho holými rukami. Nič však nenasvedčovalo tomu, že nehodu prežil. Vtom sa stal zázrak a chlapec zastonal. Po náznaku, že je nažive, mladým záchranárom odľahlo. Lekári neskôr tvrdili, že Andrej zachránil Andreja. Andrej utrpel mnoho popálenín a mal roztrieštenú lebku, preto ho lekári museli uviesť do umelého spánku. Nebyť však Andrejovej pomoci, dnes by nebol medzi živými...