Jeho telo vám odpovie čo si skutočne myslí

1) Hneváš sa?
Mnohí radšej prehltnú svoj hnev a prečkávajú ho v tichosti namiesto toho, aby sa rozhovorili o svojich (negatívnych) pocitoch. Tu pomáha len jedna vec: odsledujte jeho REČ TELA a ticho buď prerušte, alebo ho nechajte doznieť.

Veru áno.
Všimnite si gestá, ktorými muž ticho prekladá. Ak prevráti očami a poškriabe sa na tvári, prekríži si ruky na hrudi, a keď sa priblížite, odtiahne sa, komunikácii sa aj vnútorne bráni alebo ešte na ňu nie je pripravený, lebo má v sebe zlosť. Ideálne je odísť z miestnosti, upokojiť sa a ešte raz si príčinu konfliktu premyslieť.

Jeho telo vám odpovie čo si skutočne myslí

Už nie.
Naopak, ak sa pozerá do prázdna, bubnuje prstami po stole, neustále kontroluje mobil, posúva sa na stoličke sem a tam, poklepkáva nohami či prstami, teda ak vyzerá, akoby sa nudil alebo na niečo vyčkával, značí to, že je s tichom a nedostatkom akcie nespokojný. Vtedy je vhodný čas si veci prediskutovať alebo sa posunúť vpred. Navrhnite niečo ako: „Poďme sa prejsť, niečo si navarme, zájdime do kina alebo na návštevu.“

2) Hovoríš pravdu?
Či už ide o posledné pivo v krčme („Dám si ešte jedno a idem.“), hádku so šéfom („V práci je všetko v poriadku“) alebo zámer vyhnúť sa svokre („Zabudol som na to.“), určite si nie ste celkom istá, či zo strany svojej polovičky počujete vtip, ospravedlnenie, zapretie, neistotu alebo číru pravdu. Vtedy upriamte pozornosť na JEHO RUKY.

Nie celkom.
Šmátraním rukami vo vreckách sa partner pravdepodobne snaží pred vami niečo skryť.  Ak pritom navyše spína päste, skutočne so sebou bojuje a zrejme aj prekrúca fakty. Ak je téma pre vás dôležitá, mali by ste sa znova opýtať: „Naozaj?“ Ak vám na nej až tak nezáleží, vyhýbavý manéver mu odpustite, možno naň má vážny dôvod a s priznaním príde neskôr sám.

Jeho telo vám odpovie čo si skutočne myslí

Určite.
Čo automaticky robia ľudia, keď chcú ostatných presvedčiť o tom, že hovoria pravdu? Ukazujú svoje dlane. Toto gesto znamená, že v skutočnosti nemajú čo skrývať. Ak ich nastaví do priestoru, položí roztvorené na stôl alebo nimi rovnobežne s telom uvoľnene gestikuluje, verte mu!

3) Páči sa ti to?
Nové šaty, účes, doplnok do domácnosti, výber filmu v kine alebo destinácie na dovolenku? Páči sa mu to, je mu to jedno alebo je len diplomatický, ale najradšej by to zvozil pod čiernu zem? Ak mlčí, môže to znamenať, že sa na vás nesústredí alebo téma pre neho nie je podstatná. Alebo? Istá si v tomto prípade budete, ak sa zameriate na JEHO OČI.

Celkom áno.
Ak jeho obočie vystúpi jemne nad úroveň a jeho zreničky sa rozšíria, očividne ste mu sadli do vkusu. Táto podvedomá mini-reakcia totiž jasne signalizuje nadšenie.

Nie, mám iný vkus. 
Naopak, spontánne zvraštenie obočia a zúženie očí znamená, že to, čo vidí alebo počuje, sa mu nepáči. Niektorí odborníci dokonca o týchto signáloch hovoria ako o negatívnom šoku.

4) Môžeme sa porozprávať?
Táto otázka rozhodne nie je jednou z jeho obľúbených. Predpovedá totiž možnú katastrofu. Len ticho prikývne alebo otvorene gestikuluje? Venujte pozornosť JEHO POHYBOM skôr, ako začnete so zásadnejším rozhovorom.

Áno, počúvam.
Urobte jednoduchý test. Začnite s neškodnou témou, ale pri rozprávaní zmeňte svoju pozíciu. Keď sedíte, trochu sa predkloňte dopredu, keď stojíte, presuňte ťažisko na druhú nohu alebo nakloňte hlavu. Ak váš partner reaguje ako zrkadlo, využite okamih. Je pripravený na rozhovor a skutočne sa na vás sústredí.

Jeho telo vám odpovie čo si skutočne myslí

Prosím, teraz nie.
Nekopíruje vaše pohyby, práve naopak? Nakláňa sa dozadu alebo sa dokonca odvracia? Postavil sa k dverám? Potom si môžete ušetriť problémy. Má jasnú pohnútku: uniknúť!

5) Chceš sa milovať?
Samozrejme, že partnerovi môžete túto otázku položiť priamo. Ale ak chcete vidieť čo najspontánnejšiu a najúprimnejšiu reakciu, upriamte sa na jeho POSTAVU a DRŽANIE TELA.

Absolútne. 
Pohráva sa s vlasmi, s golierom, dotýka sa uší, úst, brady či na vás pomrkáva? Je to jasné. Hravý postoj a gestá, príznačné aj pre jemnú nervozitu, prezrádzajú „kučeravé myšlienky“. Ak máte chuť, reagujte na ne s úsmevom. Pôsobí totiž ako povzbudenie.

Som unavený.
Jeho ruky sú pripažené pri tele, plecia stiahnuté, hlava poklesnutá, celá postava akoby zmenšená a pohľad mieriaci dolu? Je to jasné, je znechutený alebo vyčerpaný, alebo na radovánky vôbec nemá náladu.

Autor: Bona Ondrášková
Foto: Shutterstock