Lebo partnerov ste si nevybrali sama
Ak ste pod vplyvom rodičov, staršej sestry alebo človeka, ktorý má na vaše rozhodovanie rozhodujúci vplyv, nečudujte sa, že opakujete tie isté chyby. Neuspokojivý osobný život je dôsledkom toho, že v živote sa nerozhodujete na základe vlastných priorít a hodnôt, ale necháte za seba rozhodovať iných. Ak máte vzťah iba s človekom, ktorého vám odobrili vaši najbližší a rozišli ste sa s tým, ktorý im príliš „nevoňal“, nečudujte sa, že vaše partnerské vzťahy sú konfliktné. K opakovaniu chýb dochádza preto, lebo partneri po vašom boku nekorešpondujú s vašimi potrebami, keďže ste si ich nevybrali sami.

Lebo partnerov ste si vybrali na základe nepodstatných znakov
Čím sme starší a skúsenejší, tým viac životných skúseností máme a tým viac vieme definovať priority, ktoré sú dôležité pre partnerský život. Ak ich však ignorujete a vyberáte si partnerov podľa toho, či počúvajú rovnaké kapely ako vy alebo majú tetovanie, ktoré sa vám páči, točíte sa v kruhu nepodstatných znakov pre partnerské spolužitie. Uviazli ste v období, keď vonkajšie znaky sú dôležitejšie než správanie a charakterové vlastnosti. Problém spočíva vo vašej nezrelosti a kým ju nedosiahnete, chýb sa nezbavíte.

Ak ste dostávali podmienenú lásku
Nie každý má šťastie, že od svojich rodičov dostane do vienka bezpodmienečnú lásku. Niekedy prostredníctvom výchovy získame posolstvo, že lásku si musíme zaslúžiť. Rodičovská láska nie je vždy chápajúca a oceňujúca. Niekedy je dosť „tvrdá“, spojená s fyzickými atakmi, niekedy ide o lásku rodiča v depresii, ktorý v nás vyvoláva pocity, že sa o neho musíme postarať a zabudnúť na vlastné potreby. Inokedy je láska prehnane úzkostná, dusí nás a my nevieme, čo je dobré a čo nie. Keď dospejeme, tieto vzorce správania v nás zostanú a v dospelých vzťahoch systematicky opakujeme spôsoby správania naučené z detstva.