Už to nie je také ako predtým? Väčšina vzťahov sa aspoň raz dostane do bodu, keď si partneri uvedomia, že ich láska začína upadať. Čo s tým? Skúste svoj vzťah osviežiť a dodať mu novú iskru. Poznáte účinné tipy, ako prekonať krízu a oživiť stereotypný partnerský vzťah?

Hovorí sa, že nič nie je zadarmo. A to platí aj vo vzťahu. Aby ten váš neupadal do stereotypu a stále ste si v ňom rozumeli tak ako na začiatku, musíte sa oň patrične starať. Vzťah nemusí byť nudný ani po rokoch, keď vyprchá prvotná zamilovanosť. Aby vám teda nezovšednel, urobte občas niečo, čo doň vnesie čosi, čo vás bude zbližovať. Aj po piatich či dvadsiatich rokoch manželstva sa môžete spolu cítiť krásne. Podobne ako v prvých mesiacoch „randenia“.

Položte si základnú otázku
Je pravda, že dnešná doba je uponáhľaná. Každý chce mať všetko hneď, rýchlo a nemá čas na niečo čakať. A to nehrá do karát ani psychike, ani partnerskému životu. Popri práci občas zabúdate na potreby svojej polovičky a problém je na svete. „Partnerom, ktorým nefunguje vzťah, väčšinou chýba jeden z troch pilierov šťastného vzťahu, o ktorých píšem aj vo svojej knihe Ako ju pochopiť. Tie tri piliere sú: chémia (láska a intimita), komunikácia (úprimná a pravdivá) a spoločné životné hodnoty (rovnaký eticko-morálny pohľad na svet), vysvetľuje vzťahový poradca a bloger Stanislav Ličko.

Pekný vzťah nie je o tom, že sa zmení partner...
Zdroj: Shutterstock
Pekný vzťah nie je o tom, že sa zmení partner...

Podľa neho partneri nemajú vyjasnené vlastné hodnoty, priority, požiadavky, čo vlastne chcú a čo nechcú zažívať vo vzťahu. „Keď sa ich opýtam, čo chcú zažívať v partnerstve, veľakrát mlčia. Zistia, že túto otázku si nikdy nepoložili. Sami to nevedia, ale ticho očakávajú, že partner na to príde sám.“

Domnieva sa, že mať pekný vzťah nie je o tom, že sa zmení partner alebo že nájdete svoju spriaznenú dušu. „V prvom rade sa potrebujem zmeniť ja sám, až potom môžem pritiahnuť do svojho života človeka, s ktorým môžem takýto vzťah vytvoriť. Je dôležité pozrieť sa hlavne na svoje nespracované tienisté stránky a zranenia z detstva, ktoré máme vytesnené v podvedomí. Roky sa zaoberám osobnostným rozvojom a som neustále prekvapený, čo v sebe objavujem,“ dodáva vzťahový poradca.