MENU
Vyhľadávanie:
Kvízy

Grécka mytológia v našom jazyku: Poznáte význam týchto slov?

Herkules/Herakles
Zdroj: SHUTTERSTOCK

19.2. 12:00 Čítali ste niekedy grécke báje a povesti? Všimli ste si, koľko termínov zo starovekých bájí prešlo do nášho jazyka? Zistite, či im naozaj rozumiete.

1/10 Čo znamená spojenie "preťať gordický uzol"?

2/10 V akej situácii používame spojenie "visí nad ním Damoklov meč"?

3/10 Nemohol sa napiť, aj keď mal vodu na dosah, nemohol sa najesť, lebo vietor odviazal každé jedlo a nad hlavou mu visel kameň, ktorý ho mohol kedykoľvek zabiť. Aké spojenie vzniklo z príbehu tohto muža?

4/10 Zvedavá dievčina vypustila do sveta všetky trápenia a bolesti, zostala len nádej. Ktorý výraz vyjadruje prameň všetkého zla, biedy a utrpenia?

5/10 Čo znamená výraz "Sizyfovská práca"?

6/10 Aké je meno boha času, z ktorého vzniklo prídavné meno vyjadrujúce dlhý priebeh, napríklad v medicíne?

7/10 Achillova päta vyjadruje:

8/10 Nadmerná a nenásytná sexuálna potreba ženy sa nazýva nymfománia a vznikla zo slova nymfa. Kto boli v gréckej mytológii tieto ženy?

9/10 Jednou z nýmf bola dievčina, ktorá naštvala bohyňu svojim neustálym rozprávaním. Tá ju potrestala tým, že nemohla prehovoriť ako prvá, ale len opakovať vyrieknuté slová. Aké je meno tejto nymfy?

10/10 Ako sa hovorí nepríjemnej žene, ktorá mužovi strpčuje život? Dostala názov podľa dcér morského boha Taumanta a Okeanidy Elektry. Nepríjemne zapáchali a mali podobu položien-polovtákov.

Pochváľ sa výsledkom

Veštecká poradňa

Ocitli ste sa v ťažkej životnej situácii? Potrebujete radu? Obráťte sa s dôverou na našich poradcov.

veštecká gula Osud máte vo vlastných rukách. Viete, ako vykladať z kariet?

Odpoveď odborníka:

Vykladať z kariet sa môžete naučiť aj vy. Najskôr na naučte rozoznať jednotlivé karty a pochopte ich význam. Každý výklad z kariet totiž stojí na dvoch pilieroch. Prvým je vedieť, ako sa vykladá a poznať význam kariet, druhým sú osobné vlastnosti človeka, ktorý karty vykladá. Lebo naučiť sa v nich čítať, záleží nielen od vašich myšlienok, ale aj intuície. 

Kocky nie sú len pre hazardných hráčov. Môžu vám pomôcť nájsť odpovede na otázky o budúcnosti
Zdroj: Shutterstock.com

Výber kariet
Ak ste začiatočníčka, siahnite po anjelských kartách. Sú totiž najjednoduchším typom kariet a môžete ich začať vykladať takmer okamžite. Všetko je na nich jasne napísané, prípadne nájdete výklad v priloženej brožúre. Omnoho zložitejšie je vykladať osud z cigánskych a tarotových kariet. Cigánske karty síce nesú obrázky, ktorým pomerne ľahko porozumiete, zvádzajú však k nežiadúcemu zjednodušovaniu. Tarotové karty zasa vyžadujú hlbšie štúdium, inak z nich nevyčítate nič.  

prečítať odpoveď

Ďalšie vaše otázky

Potrebujete poradiť?

Týždenný horoskop

Ste zvedaví, čo vás čaká tento týždeň?
Pozrite si horoskop:

Praktický časopis s množstvom módnych a kozmetických trendov, rád a nápadov. Objednajte si predplatné.