Nezúfajte však. Jed Diamond, celebrita medzi psychológmi, robil štyridsať rokov výskum manželských párov. A dospel k  lichotivému záveru - podľa neho väčšina ľudí dokáže nájsť lásku svojho života.

Žiada si to čas
Má to však háčik. Na to, aby ste mohli s čistým svedomím tvrdiť, že váš partner je láskou vášho života, potrebujete čas. Mnoho párov ho nemá dostatok, lebo ich problémom je vzťah si udržať dostatočne dlho. Psychológ Diamond tvrdí, že každý vzťah má päť fáz. Väčšina párov sa však dopravuje len po tretiu...

Prvá fáza - zaľúbenie
Začína sa znenazdania. Stretnete muža, ktorý sa vám páči a zamilujete sa. On to cíti podobne. Jednoducho do toho obaja „padnete“. Žijete ako vo sne, máte pocit, že nikdy ste neboli šťastnejšia. Cítite, že ste našli vytúženého partnera, úplne mu dôverujete a nie ste prístupná k žiadnym skeptickým postojom svojho okolia.

Problémy nás učia byť zrelšími.
Zdroj: Shutterstock
Problémy nás učia byť zrelšími.

Druhá fáza - tvoríte pár
Je to obdobie, keď nechodíte už len na kávu. Možno ste sa k nemu nasťahovali, zdieľate spoločný účet a uvažujete nad založením rodiny. Ste do seba bezhlavo zaľúbení, túžite po vzájomných dotykoch a objatiach a čas strávený oddelene pripomína mučiareň. V hlave máte len jeho, ale pritom už uvažujete racionálne. Je to čas jednoty a spoločnej radosti. Máte pocit, že vás nemôže nikto rozdeliť a obaja ste si istí v tom, že spolu dokážete prežiť zvyšok života. Zamilovanosť odznieva asi po dvoch rokoch a návrat do reality so sebou často prináša rozpad vzťahu a s tým súvisiace vážne problémy.