Malí generáli: Robí si s vami dieťa, čo chce? Ako to zastaviť?


Kamarátka sa mi minule sťažovala, že jej dieťa s ňou máva, ako sa mu zachce. Hoci sa snaží byť v niektorých rozhodnutiach nekompromisná, nakoniec aj tak urobí to, čo si jej dcéra žiada. Je to bezhraničná materinská láska či neschopnosť byť asertívnou matkou?

Podľa rodinnej koučky Petry Halahijovej manipulujeme z času na čas všetci. Dalo by sa povedať, že je to pre ľudskú bytosť prirodzené. Naše egá chcú presadiť svoje a robia to už malé deti. Tie to však nevedia usmerňovať tak ako dospelí. No ani niektorí dospelí sa to stále nenaučili...

Vedia, ako na rodičov
„Deti majú v hlave jedinú vec – toto chcem a potom hľadajú spôsob, ako to dosiahnuť. Vedia, čo na ich rodičov funguje a presne tú taktiku na nich používajú na dosiahnutie svojho cieľa,“ vysvetľuje Petra Halahijová. „Najmä u dievčat to môže byť plač, trucovanie alebo sa môžu tváriť smutne. Cieľom je, aby sa rodič cítil vinný. U chlapcov môže prevládať verbálny útok. Môžu na vás zvyšovať hlas alebo vás obviňovať.“

Podľa rodinnej koučky sa môžu objaviť aj vyhrážky, napríklad že nespravia niečo, čo od nich chcete, alebo klamstvá. „Do tejto kategórie by sme mohli zaradiť nadbiehanie, čiže keď rodič povie, že jeho dieťa je dobré iba vtedy, keď od neho niečo chce,“ dodáva P. Halahijová. Na každého rodiča zaberá niečo iné a deti vždy odhadnú, čo to je.

Dôležité je priznanie
Ak ste zistili, že vaše dieťa má podobné prejavy, ako píšeme, pravdepodobne vami manipuluje. Dôležité však je priznať si to. „Keď si rodič uvedomí, že ho dieťa nejakým spôsobom manipuluje, neznamená to, že ho nemá rado, je zlé, trpí poruchou správania alebo podobne,“ upozorňuje rodinná koučka.

Malí generáli: Robí si s vami dieťa, čo chce? Ako to zastaviť?

„No tiež treba povedať, že deti, ktoré majú príliš prísnych rodičov, častejšie využívajú manipuláciu na dosiahnutie svojho cieľa. Ak tínedžer niečo chce, ale vie, že odpoveď rodičov bude automaticky nie alebo sa budú odvolávať na pravidlá, ktoré majú doma zavedené, bude im klamať, aby dosiahol svoj cieľ.“

Jednotný postoj

Manipulácia vašich detí vás môže neraz veľmi potrápiť a výrazne narušiť spôsob vašej výchovy. Ak s tým chcete niečo urobiť, mali by ste ťahať za jeden koniec so svojím partnerom, teda druhým rodičom dieťaťa. Ak má aj každý z vás iný názor na výchovu alebo na postup, ktorý s vaším spoločným dieťaťom zvolíte, mali by ste si to predebatovať medzi štyrmi očami, nie pred dieťaťom. Zbytočne mu tak dávate do ruky ďalšiu zbraň na manipulovanie.

Dohoda alebo rázne nie

Akú techniku použiť, aby vami dieťa prestalo manipulovať? „Rodič by mal dieťa na jeho manipulovanie upozorniť a povedať: ,Chcem vyhovieť tvojim potrebám, ale potrebujem, aby si bol ku mne úprimný či úprimná a nepoužíval také a také správanie.ʻ Ak je to možné, môže sa snažiť s dieťaťom dohodnúť. Samozrejme, sú momenty a mali by také byť, keď rodič povie nie,“ radí Petra Halahijová. „Určite by to nemalo vyzerať tak, že rodič podľahne dieťaťu, ktoré ho nejakou taktikou manipuluje, pretože tým mu dáva signál, že týmto správaním dosiahne u rodiča to, čo chce.“

Manipulant v detstve, manipulant v dospelosti

Pozor, neriešená manipulácia detí môže vyústiť do toho, že v dospelosti sa z nich stanú ešte väčší manipulanti, ktorí budú manipulovať ľuďmi okolo seba. „Ak deťom nejaká taktika v detstve funguje, vedia, že to je spôsob, ako získať to, čo chcú. Tento vzorec so sebou prenášajú do dospelosti a nevedome ho používajú aj u svojho partnera alebo na pracovisku,“ tvrdí rodinná koučka Petra Halahijová.

Malí generáli: Robí si s vami dieťa, čo chce? Ako to zastaviť?

Prečo rodičia uviaznu v kruhu manipulácie
+ Sú príliš zaneprázdnení a vystresovaní z pracovných povinností.
+ Nechcú sa hádať a zbytočne vyvolávať konflikty so svojimi deťmi.
+ Myslia si, že keď budú manipulatívne správanie svojho dieťaťa tolerovať, vychovajú z neho silnejšiu osobnosť.
+ Prestalo ich baviť s dieťaťom neustále zápasiť, a tak sa vzdajú.
+ Nezáleží im na tom, čo z dieťaťa vychovajú, v prvom rade chcú mať konečne už pokoj.

5 rád, ako zamedziť manipulovaniu
1. Nesnažte sa za každú cenu urobiť dieťa šťastným. Musí pochopiť, že nie vždy dostane to, po čom túži.
2. Chápte jeho hnev a rozčarovanie, dajte mu to i najavo, ale neustúpte.
3. Pripravte sa vopred na argumenty dieťaťa. Zvyčajne ich opakuje.
4. Namiesto prikývnutia na všetko sa snažte svoje dieťa naučiť, ako docieliť splnenie jeho túžob čestnou cestou.
5. Počúvajte svoje dieťa a dajte mu najavo, že môže byť vo svojich pocitoch k vám úprimné.

EXTRA rada
Definujte si vlastné pravidlá výchovy, čo budete akceptovať a čo nie. Pokojne si ich zapíšte, neskôr sa vám bude ľahšie rozhodovať, keď sa bude vaše dieťa snažiť vami manipulovať.

Autor: Natália Šepitková
Foto: Shutterstock.com