Mami, mám frajera: Zvládnite prvú lásku svojich tínedžerov bez ujmy

Niet sa čo čudovať, že sa im už začali zapaľovať lýtka. Detské lásky zo škôlky ste prežili s úsmevom na tvári, no v tínedžerskom veku ide o skutočne vážnejší romantický vzťah. A vám môže chvíľu trvať, kým túto zmenu prijmete. RADÍ rodinná koučka Petra HALAHIJOVÁ.

Prvá skúsenosť
Aj keď je prvá láska pre dieťa zvyčajne malý raj na zemi a chodí akoby v oblakoch, rodičia často túto skutočnosť až tak pozitívne neberú. Obávajú sa zlomeného srdca, o romantickom vzťahu svojho dieťaťa pochybujú, niekedy pociťujú vlastný diskomfort či dokonca sa obávajú tehotenstva. Rodinná koučka Petra Halahijová však ako dobrý signál vníma to, ak sa vám dieťa zdôverí a poviem vám o svojom novom priateľovi alebo priateľke. Je to znak dôverného vzťahu medzi rodičom a tínedžerom. Neskôr to môže byť výhoda.

„Tínedžerské lásky väčšinou nepretrvávajú. Pre dieťa to bude prvá takáto skúsenosť, a keďže nemá prax, ako niečo podobné zvládnuť, podpora rodičov sa môže hodiť,“ vysvetľuje Petra Halahijová. „Samozrejme, možno dieťa o tom nebude chcieť hovoriť, ale už len to, že rodič uzná jeho pocity, a tiež vedomie, že stojí pri ňom, môže pomôcť.“

Zákazy nepomôžu
Kríza prepuká, keď rodič s novým vzťahom svojho dieťaťa nesúhlasí. Väčšinou to vedie k tomu, že sa naruší dôvera a vzťah medzi rodičom a tínedžerom a tínedžer bude aj napriek výhradám rodičov vzťah udržiavať. Mal by vôbec rodič hovoriť do vzťahu svojho dospievajúceho dieťaťa? Podľa rodinnej koučky áno, ak existujú objektívne dôvody, prečo má výhrady voči novému priateľovi alebo priateľke. Vtedy je dobré, keď o tom so svojím dieťaťom hovorí.

„Takýto rozhovor by mal mať určitú formu. Ak rodičia striktne zakážu novú lásku, s najväčšou pravdepodobnosťou to nepomôže, a keďže nemôžu tínedžera doma zamknúť, vlastne nemajú moc, aby mu v tom zabránili,“ dodáva. Ideálne je, aby rodičia hovorili o nebezpečných vzťahoch ešte predtým, ako ich tínedžeri môžu zažiť, čiže oveľa lepšia je v tomto prípade prevencia.

Mami, mám frajera: Zvládnite prvú lásku svojich tínedžerov bez ujmy

Úprimný rozhovor
Vždy je lepšie dôverovať, ako kontrolovať. Je však na mieste dať dieťaťu striktné pravidlá? „Rodičia chcú, aby sa ich deti vedeli rozhodovať samy za seba a postaviť sa proti tlaku okolia alebo partnera, prípadne nejakých možných ,predátorovʻ z online sveta. To môže byť ťažké, ak jediné, v čom majú prax, je nasledovanie príkazov a pravidiel. Navyše, priveľký dôraz na dodržiavanie striktných pravidiel a rodičovskej autority môže viesť u tínedžerov k väčšiemu rebelovaniu,“ myslí si rodinná koučka Petra Halahijová. Väčší prínos vidí v úprimnom rozhovore so zaľúbeným tínedžerom.

„Rodičia by mali hovoriť s chlapcami o tom, aby rešpektovali dievčatá a dievčatá by mali vedieť, že majú právo byť rešpektované,“ tvrdí koučka. „Stretávam sa s tým, že rodičov tínedžeriek znepokojuje fakt, že mladé dievčatá svojich priateľov často menia. Sú ľahko manipulovateľné a nevážia si samy seba. Rodičia by tiež mali viesť rozhovory na tému sex. Ako povedala Dr. Ruth Westheimerová - naučte deti všetko a potom ich povzbuďte, aby počkali.“

Nebezpečný vzťah je, ak sa v ňom vyskytujú:

  • nekontrolovateľné výbuchy zlosti
  • manipulácia
  • neprimerané požiadavky
  • ponižovanie a urážanie
  • úplná kontrola nad druhou osobou napríklad manipuláciou alebo vyhrážaním
  • fyzické ubližovanie
  • sexuálny nátlak

10 vecí, ktoré by sa mala dozvedieť dcéra od svojej mamy

1. Veriť si, že je dosť dobrá na to, aby bola milovaná, a kto sa bude snažiť ju presvedčiť o opaku a nebude vidieť jej hodnotu, nepatrí do jej života.
2. Najprv sa naučiť rešpektovať seba a svoje telo, potom ju budú rešpektovať i druhí.
3. Nestratiť seba vo vzťahu. Žiaden vzťah jej nemôže zabrániť žiť život, ktorý si zaslúži. Nezanedbať kvôli vzťahu priateľov, svoje záujmy a čas pre samu seba.
4. Uvedomiť si, že o svojom tele rozhoduje sama a zaslúži si bezpečné a príjemné zážitky, vtedy, keď bude na ne pripravená.
5. Aby si pozorne všímala a počúvala svojich potencionálnych partnerov. Napríklad to, ako sa chlapec správa k svojej matke, o ňom prezradí veľa.
6. Vstúpiť do vzťahu a zotrvať v ňom by vždy mala len zo správnych dôvodov – pravá láska, náklonnosť, nesebeckosť a štedrosť.
7. Vedieť, čo chce a zostať tomu verná. Nikdy sa nesnažiť byť niekým iným len preto, lebo to chce jej partner.
8. Zvládnuť rozchod a pripomenúť jej, že je v poriadku, keď cíti bolesť. Lebo jej to dáva lekciu o sebe samej. Ak zvládne svoj prvý rozchod, jej ďalšie vzťahy budú o to pevnejšie, hlbšie a múdrejšie.
9. Naučiť ju, aby sa zúfalo nepokúšala o lásku. Tá príde vtedy, keď bude pripravená.
10. Pripomenúť jej, aby dôverovala a netestovala. Narodila sa s dobrými inštinktmi, ktoré ju privedú do toho správneho vzťahu.

Mami, mám frajera: Zvládnite prvú lásku svojich tínedžerov bez ujmy

3 báječné rady

  • Berte vážne zaľúbenie svojho dieťaťa.
  • Ak vaše dieťa ide na rande, informujte sa s kým, kde a kedy sa vráti. Veďte ho k tomu, aby slovo, ktoré vám dá, aj dodržalo.
  • Nedovoľte, aby vaše dieťa pre randenie zanedbávalo školu.

Autor: red
Foto: Shutterstock, archív P. H.