Matky so širšou panvou rodia lepšie (Tipy, ako zvládnuť bolestivý pôrod)
Práve tieto pravidelné kontrakcie znamenajú začiatok pôrodu. Bolesť je veľmi subjektívna záležitosť, ale kontrakcie prežívajú ženy takmer rovnako. Ich vnímanie je intenzívne.

Matky so širšou panvou rodia lepšie. Dieťaťu je totiž úzka panva malá a sťažuje priechod von. Tlačí na všetky strany a nervové zakončenia v tele matky. Horšou alternatívou je, ak sa dieťa neotočilo do polohy hlavičkou dole. Každá iná poloha smerom k pôrodnému kanálu je pre matku bolestivá.

Odhaduje sa, že ženy, ktoré už majú jeden pôrod za sebou rodia druhé dieťa vyše šesť hodín. Prvorodičkám to trvá dva razy tak dlho. Pôrodu sa obávajú, sú v horšom psychickom stave, v kŕči. Na prípravných kurzoch na pôrod sa lektori dlhodobo venujú práve bolestiam, ktoré samotný pôrod sprevádzajú.

Vo vyspelej spoločnosti je však pôrod stále spájaný s bolesťami a strachom pred nimi. Ako ich žena zvládne, či prežije to utrpenie. Pôrod je vraj o to horší, ak sa žena nestravuje zdravo, má ochabnuté brušné svalstvo, nevie meditovať a uvoľniť sa, nikdy nebola na akupunktúre a pod.

Tipy, ako zvládnuť bolestivý pôrod
Je všeobecne známe, že teplo je výborným prostriedkom na úľavu od bolesti. Mnohé ženy používajú termofor naplnený teplou vodou napríklad pri bolestivej menštruácii, no takisto vám môže priniesť úľavu počas pôrodných bolestí. Jemná masáž krížovej oblasti prípadne bruška je takisto jednou z alternatív, ako si spríjemniť ťažké chvíle a uľaviť od bolesti. Ženy v Británii najnovšie uprednostňujú autohypnózu.

Pod hypnózou rozumieme stav, keď sú telo aj myseľ uvoľnené a človek si ale uvedomuje svet okolo a vie sa naň sústrediť. Aj preto je pôrod v hypnóze bezpečným a kontrolovaným dejom. Žena dokáže normálne hovoriť, pohybovať sa. Vníma pohyb bábätka, ale stále je v pohode, bez stresu.

Treba sa hlavne pripraviť dôkladne
Aspoň tri týždne pred samotným pôrodom by mala budúca mamička absolvovať kurz, kde sa naučí všetky techniky hypnózy. Obávate sa, že nie ste práve vy schopná dostať sa do hypnotického stavu? Takmer 90% ľudí s hypnózou problémy nemá. Pri rodiacich ženách je tu trochu rozdiel. Úspech hypnózy závisí od schopnosti ženy sa uvoľniť. Mamička musí počúvať, musí byť motivovaná.

predčasne narodené deti, Mgr. Ľubica Kaiserová, staničná sestra, Novorodenecká klinika M. Rusnáka SZU,
Zdroj: predčasne narodené deti, Mgr. Ľubica Kaiserová, staničná sestra, Novorodenecká klinika M. Rusnáka SZU,
predčasne narodené deti, Mgr. Ľubica Kaiserová, staničná sestra, Novorodenecká klinika M. Rusnáka SZU,

Samotná pôrodná hypnóza je založená na kombinácii sugescie, kedy sa žena musí zamerať na nejaký príjemný zážitok a žena sa snaží zabudnúť takýmto spôsobom na bolesť. Autohypnózu môže žena použiť hocikedy. Netreba k tomu žiadne špeciálne zariadenie. Aj hypnóza počas pôrodu má svoje fázy. Na začiatku je slabšia ako v čase samotného pôrodu, keď žena upadá do stále hlbšej hypnózy. Vtedy je telo schopné porodiť oveľa ľahšie.

Myseľ je naprogramovaná tak, aby vykonala všetko pokojnejšie. ak tehuľka chce, vraj si dokáže z pôrodu v hypnóze zapamätať každý detail. Aj to, čo by si iná žena nezapamätala a pri pôrode nezaregistrovala. Mamičky, ktoré takto rodili popisujú zvláštne, upokojujúce pocity, pamätajú si len na dotyky, keď dieťa prechádzalo panvou. Bol to vraj mimoriadny zážitok!

Autor: bb
Foto: Shutterstock