Navyše, nikoho k zmene prinútiť nemôžeme, každý musí chcieť zmenu sám. Ak sa váš partner k vám správa niektorým z nasledujúcich spôsobov, nestrácajte čas naivným čakaním, že raz sa to predsa musí zmeniť.

Klame
Všetci klameme. Kto tvrdí, že za každých okolností hovorí výhradne pravdu, tak klame! Psychológovia zistili, že každý človek povie behom dňa Biele (milosrdné) lži vysloví z času na čas každý, ak vám však partner neustále klame aj v nepodstatných maličkostiach, je najvyšší čas sa nad tým zamyslieť. Ak sa raz niekto naučí klamať takmer vo všetkom, je ťažké tohto zlozvyku sa zbaviť, nie je to však nemožné. A vzájomná dôvera je predsa jedným zo základných kameňov zdravého a šťastného vzťahu.

e
Zdroj: Shutterstock

Je emocionálne nedostupný
Viete si predstaviť partnera, ktorý sa pred vami uzatvára, odmieta s vami hovoriť o akomkoľvek probléme a nie je k vám empatický? Život po boku tohto typu partnera by bol doslova emocionálnym týraním. Najmä v ťažkých časoch potrebujeme mať jeden v druhom oporu a keď sa partner uzatvára a nekomunikuje o problémoch, je to zdrojom značnej frustrácie. Odborníci na vzťahy radia, že v takomto prípade potrebuje človek intenzívnu psychoterapeutickú pomoc, pretože takéto správanie môže mať korene v prežitej traume alebo v spôsobe výchovy.

Je arogantný
Odborníci vravia, že arogancie sa ľudia zbavia len veľmi ťažko. Je to jedna z najviac nepríjemných vlastností a najviac rezistentných na zmenu. Arogantný človek totiž dokáže kohokoľvek presvedčiť, že je bezcenným jedincom. Ak sa vám to opakovane stáva aj vo vašom vzťahu, žijete s toxickým partnerom, ktorému nevadí ľudí urážať a povyšovať sa nad nich. Viera, že raz sa to zmení vám vtedy nepomôže.