Veď, ak vás niekto miluje natoľko, že bez vás nie je schopný žiť a chcel by si radšej vziať život, musí to byť láska s veľkým L. No a navyše, ktorá z nás by už len chcela mať na svedomí život svojho partnera?

Nahnevaný pár sa háda.
Zdroj: shutterstock

Citové vydieranie
Ak ste vo vzťahu napriek tomu, že s ním nie ste spokojná a zostávate len zo strachu, že by si váš manžel či partner skutočne vzal život, keby ste odišli, nechávate so sebou v podstate mávať. Váš drahý vás totiž citovo vydiera. Vyhrážanie typu „ak ma necháš, skoncujem so sebou!“ a podobne, sú totiž naozaj citovým vydieraním. Váš partner vám hrá na city a verí, že takýmto spôsobom si vás pri sebe udrží, inými slovami manipuluje s vami. Vy sa však potom stávate neslobodnou a vo vzťahu zostávate prakticky nasilu.

Nedajte sa!
Pokiaľ máte pocit, že váš vzťah nikam nevedie, manželstvo vás nenapĺňa a váš manžel či partner sa nespráva tak, ako by mal, neskočte mu na pokusy o citové vydieranie. Inak nechávate so sebou manipulovať a možno takto premrháte svoj život s niekým, kto si vás vôbec nezaslúži. Citové vydieranie môže mať aj iné podoby, nemusí ísť len o vyhrážky typu „zabijem sa“.

O trošku inom vydieraní hovorí Ľudmila: „S Petrom sme boli manželmi osem rokov. Ku koncu to bolo už pre mňa nezvládnuteľné. Bol vyliečený alkoholik a v podstate som ho do liečby dostala práve ja, urobil to pre mňa, naše deti a naše manželstvo. Keď sa však v našom manželstve objavili rôzne problémy (Peter začal mať agresívne prejavy voči mne aj deťom po mojom nástupe do práce po materskej) a ja som jednoducho mala pocit, že to už ďalej nemá význam, chcela som sa rozviesť. On mi ale začal rozprávať o tom, že ak odídem aj s deťmi od neho, nezvládne to a začne znovu piť a možno skúsi aj niečo silnejšie, aby prehlušil smútok a žiaľ.