Muži zabúdajú viac. Dokazujú to viaceré štúdie a tvrdia, že u partnera nemusí ísť o nezáujem či nedbanlivosť. Muži sú jednoducho zábudlivejší a vraj s tým nič neurobia. Prečo je to tak? Podľa nórskej štúdie, na ktorej sa zúčastnilo takmer 40-tisíc mužov a žien, zabúdajú už aj mladí chlapi. Problémy so zapamätaním si bežných udalostí uvádza asi polovica zúčastnených... A hádate správne - väčšiu časť zábudlivcov tvorili práve muži!

vztahy parik
Zdroj: Shutterstock

Vek nehrá rolu
Vyhovárať sa na zabudnutie 30. výročia svadby nie je úplne namieste. Podľa štúdie zabúdanie nie je podmienené vekom (ak nehovoríme o zdravotnej diagnóze, za ktorú môže práve vek), tak ako na bežné udalosti zabúdajú rovnako často šesťdesiatnici aj tridsiatnici. Preto tvrdenie, že zabúdanie súvisí najmä s vyšším vekom, v tomto prípade nie je u mužov pravdivé.

Môže za to tlak?
Spomínaná nórska štúdia tvrdí aj to, že muži, ktorí majú vyšší krvný tlak, vraj zabúdajú častejšie ako ich rovesníci s ideálnymi hodnotami. Naozaj znamená vysoký tlak horšiu pamäť? Rozdiely v pamäťových schopnostiach medzi oboma pohlaviami sú veľkou záhadou. Aj preto odborníci hľadali súvislosť medzi zabúdaním a zdravotnými problémami a prišli na ďalšie zaujímavé zistenia. Častejšie zabúdajú tlstí až obézni muži, ktorí majú spravidla aj vysoký krvný tlak. Dôvod je zrejmý: problémy s tlakom, cholesterolom či nadváhou vyvolávajú rôzne neurodegenerácie. Výsledkom je opäť zhoršenie pamäte.