Všetko prichádza s vekom naraz
Ako ľudia starnú, ich sexuálna túžba sa zvyčajne znižuje. To platí pre mužov aj pre ženy. U žien však vekom klesá sexuálny apetít dva až trikrát častejšie ako u mužov. Môžeme za to viniť nižšiu produkciu hormónov, problémy alebo konflikty s partnerom, zdravotné problémy, ale svoju úlohu hrajú aj kultúrne otázky.

ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

Sexuálna aktivita klesá s pribúdajúcim vekom, ale mnoho seniorov zostáva stále sexuálne aktívnych. Až 25% mužov nad 50 rokov má pohlavný styk niekoľkokrát za mesiac, a 10% uviedlo, že majú pohlavný styk dvakrát alebo trikrát týždenne. U žien, 20% uviedlo, že majú sex niekoľkokrát za mesiac a 7% uviedlo, že majú sex dvakrát alebo trikrát týždenne.

Hormóny odchádzajú
Estrogén nie je jediný hormón, ktorý ide dole po menopauze. Nižšie hladiny estrogénu a progesterónu môžu spôsobiť, že sa ženám stráca chuť na sex. Ďalšie zmeny môžu zahŕňať vaginálnu suchosť alebo nižšie hladiny vaginálnej lubrikácie, slabšie orgazmy alebo ich vynechanie a bolestivý pohlavný styk. Žena vo vyššom veku má sexuálne odozvy pomalšie.

To ale neznamená, že by ste mali byť mimo hru. Partner by mal byť trpezlivý a popracovať na vašom rozvášnení a dlhšej predohre. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo muži radšej vyhľadávajú mladšiu partnerku na sex. Ženy nad 45 rokov už budú potrebovať viac lubrikačného gélu. Muži zase mávajú problém s erektilnou dysfunkciou a snažia sa ju liečiť rôznymi spôsobmi.