1. Prieskumníci / Prieskumníčky

Prieskumníci sú ľudia, ktorých poháňa hlavne DOPAMÍN, ktorý je známy ako neurotransmiter potešenia. Títo ľudia vyjadrujú črty súvisiace s novosťou, hľadaním skúseností a dobrodružstva, impulzívnosťou, energiou a nadšením. Ľudia prejavujúci určité gény v dopamínovom systéme majú tiež tendenciu postrádať introspekciu; teda hľadať problém v sebe. Títo muži a ženy sú často intelektuálne zvedaví, mentálne flexibilní a kreatívni.


Prieskumníci posúvajú spontánnosť na novú úroveň. Uvidia niečo v médiách a budú sa cítiť hlboko povolan ísť na to isté miesto alebo vyskúšať danú aktivitu. Do niekoľkých hodín obstarajú letenku alebo objednajú kurz. Sú stelesnením pojmu „nikdy nesmie byť nuda“ a každý, kto je im blízky, by ich definoval ako vysoko nezávislých jedincov.

.
Zdroj: Shutterstock

Prieskumníci majú viac energie ako väčšina ľudí a aj tendenciu byť nepokojní, rýchli a uletení. Sú veľmi zvedaví a neustále generujú nové nápady alebo kreatívne postrehy. Z tohto dôvodu ľahko presúvajú svoju pozornosť z jednej veci na druhú a niekedy sa môžu ocitnúť žonglujúci naraz s rôznymi úlohami, snami a životnými plánmi.

Tento typ je vysoko závislý od čohokoľvek, čo mu prináša potešenie a dávkuje si to v kvantách a v rizikových, intenzívnych situáciách. Sú vášniví, obsesívni až posadnutí a ľudia ich majú radi, lebo vedia strhnúť dav, sú veľkorysí, hraví, zmyselní, hedonistickí a zábavní.

Pokiaľ ide o lásku, hodia sa k ostatným prieskumníkom – potrebujú niekoho, kto je na rovnakej úrovni energie a spontánnosti. Môže byť však náročné sa im vyrovnať, najmä vo vzťahoch. Neustále potrebujú nové podnety a neznesú rutinu. Podľa prieskumu predstavujú 26 % všetkých ľudí.