Existuje veľa otázok či viet, ktoré sú v komunikácii s druhým človekom nevhodné a netaktné. Jednu z nich často kladieme páru, ktorý sa len prednedávnom vzal: „A kedy plánujete dieťa?“ Radšej si zahryznite do jazyka. Táto otázka je totiž maximálne nezdvorilá. Vysvetlíme vám prečo.

Akceptujte právo na rozhodnutie u každého človeka
Mať alebo nemať dieťa je výsostné rozhodnutie každého človeka alebo páru. A preto nesúďte druhých podľa vlastných hodnôt a rozhodnutí. To, že vy máte už tri deti alebo že prvé ste mali ako dvadsať päťročná ešte neznamená, že vaše rozhodnutie je to najsprávnejšie. Ani to, že pokiaľ nejaká žena ešte v tridsať päťke nemá dieťa neznamená, že pácha nejaký hriech. Vedú ju k tomu dôvody, o ktorých nemáte ani len tušenia a touto otázkou ukážete iba svoju netaktnosť.

Radšej si zahryznite do jazyka!
Zdroj: Shutterstock
Radšej si zahryznite do jazyka!

Možno trpia neplodnosťou
Napadlo vám, že pár, ktorému otázku položíte možno trpí neplodnosťou? Možno je to pre nich traumatická téma, s ktorou sa snažia vysporiadať a môže byť pre nich veľmi bolestné na vašu otázku reagovať. Bez ohľadu na to, či je neplodný muž alebo žena. Preto pri komunikácii s bezdetnými pármi predvídajte a do svojich otázok vložte aspoň trošku empatie.