Sex po rozchode
Nech už koniec vzťahu inicioval jeden alebo druhý, k tzv. rozlúčkovému sexu zväčša privolia obaja. Zaúčinkuje sentimentalita, smútok z konca alebo aj náhla vášeň, ktorá doteraz driemala, často to býva aj o ľútosti alebo snahe zvrátiť rozhodnutie. V každom prípade by však aj tento posledný sex mal byť chránený, inak sa môže koniec vzťahu nepekne zvrátiť.

Ako ukazujú prieskumy, takmer 20% slovenských žien sa spolieha na prerušovanú súlož, čo je pomerne riskantný spôsob ochrany. Oproti kondómu či hormonálnej antikoncepcii má výrazne nižšiu účinnosť a častejšie končí nehodou. Ak ochrana zlyhala alebo úplne chýbala, žena riskuje oplodnenie a je na jej rozhodnutí, či vyčká na "rezultát" až do ďalšieho cyklu, alebo sa rozhodne neželanému tehotenstvu okamžite predísť.

Existuje záchrana
Príbehov, kedy rozlúčkový sex dopadol splodením dieťaťa, je viac ako dosť, preto netreba nič riskovať. Nehody sa stávajú a vôbec to nie je iba o mladosti, neskúsenosti či nebodaj opitosti. Aj zrelé ženy po 40-tke riešia tému núdzovej antikoncepcie, nakoľko ide o efektívny spôsob, ako neželanú situáciu zachrániť v každom veku. Tzv. tabletka po sa užíva po nechránenom sexe a čím skôr je v tele, tým vyššia je šanca, že nedôjde k procesu neželaného oplodnenia.

d
Zdroj: Shutterstock

K tabletke sa dá dostať v lekárni bez predpisu, takisto na internete a niektoré ženy ju majú pripravené v kabelke ako svoju tajnú poistku. Aby totiž splnila svoj účel, je dôležité užiť ju najneskôr do 72 hodín. Čakanie so sebou nesie množstvo stresu a samozrejme, riziko otehotnenia. To sa však dá odhaliť až po nejakom čase a tak sa objavuje aj hrozba umelého prerušenia. Núdzová antikoncepcia je diskrétna a najmä bezpečnejšia cesta, ako sa vyhnúť tehotenstvu i negatívnej skúsenosti z potratu.

Ako to ukončíte?
Či už teda na konci vzťahu privolíte na rozlúčkový sex alebo nie, to je iba na vás. Aby sa však nepremenil na nočnú moru, určite majte po ruke ochranu a najmä ju správne použite. Nechcete predsa, aby váš vzťah skončil ešte horšie ako "len" rozchodom...