Celoživotná spokojnosť so sexuálnym životom je mýtus. Aj tí najväčší fajnšmekri vraj majú na striedačku obdobia, keď sú so sexom spokojnejší a, naopak, keď im to vôbec neklape. A stáva sa to aj párom, ktoré si to v posteli spolu užívajú. Vtedy treba počkať, že nuda jedného dňa pominie a po televíznych správach sa opäť zmení na vášnivú romancu.

 

„Keď sa ľudia rozchádzajú, len málokedy si priznajú, že im nefungoval intímny život. Zvyčajne to hodia na povahové nezhody,“ hovorí sexuologička Danica Caisová. Často sa však za rozchodom skrýva partnerský nesúlad, ktorý sa týka sexuálneho scenára. To znamená, že jeden je nápaditý a dobrodružný, kým ten druhý skôr konzervatívny, no za problémy môže aj frekvencia pohlavného styku, ktorý muži potrebujú častejšie než ženy. No naše sexuálne scenáre sa menia aj podľa veku. Ako to v spálni funguje, keď máme dvadsať, tridsať a viac rokov?

Sex v dvadsiatke
Testosterónoví býci a nevinné princezné

V dvadsiatke majú chlapci testosterón na najvyššej hladine, sú sexuálne najžiadostivejší, no v tomto čase majú najmenej partneriek. Aj preto si svoju energiu musia vybíjať autoerotikou, pri pornofilmoch alebo aspoň rozprávaním o sexe. Kým mladí chalani sa o sexe medzi sebou bavia radi, dievčatá sa rozprávajú skôr o vzťahoch. Keď sa dvojica dá dokopy v šestnástich-sedemnástich rokoch, asi v dvadsiatke sa stane sexuálne zohratým párom. Lenže postupne sa začne ich intimita vytrácať, lebo na svojej sexuálnej ceste chcú spoznávať aj nových samčekov a samičky.

Od okolia dostávajú premúdrené rady, že najskôr musia vyskúšať viacerých partnerov, aby spoznali vlastné sexuálne potreby. A tak striedajú a skúšajú a chvália sa počtom partnerov aj pred ostatnými. „Hovorím tomu sexuálna latina, keď muži pridávajú počet sexuálnych partneriek a ženy zas uberajú počet sexuálnych partnerov a svoje zážitky prikrášľujú podľa filmov, ktoré sa im páčili.“ V tomto veku je podľa doktorky Caisovej problém aj v tom, že dvadsaťročné dievčatá sa pri sexe často nevedia vzrušiť alebo ich to pri styku bolí.

Sex podľa veku: Kedy sme v posteli najspokojnejší?

Aj životné skúsenosti ukazujú, že nielen prvý sex väčšinou nestojí za nič, ale ani piata repríza či dokonca ani desiata nie je žiadna výhra. Ženský orgazmus si vyžaduje veľkú dôveru k partnerovi. „Žena sa potrebuje uvoľniť a oddať,“ tvrdí odborníčka. Kým dievčatá potrebujú nájsť toho, komu sa oddajú, chlapci sa musia naučiť ovládať svoju ejakuláciu tak, aby vydržali aspoň nejaký čas, kým si aj partnerka pri milovaní užije nejaký ten komfort.