Ťažký dych sa vyskytuje u detí všetkých vekových kategórií a môže byť spôsobený rôznymi zdravotnými príčinami. Zoznámte sa s faktami o ťažkom dychu u detí, vrátane príznakov, ktoré tak môžete rýchlejšie identifikovať.

Spoločné príčiny
Ťažký dych môže vzniknúť z rôznych zdravotných podmienok, z ktorých mnohé zahŕňajú hlavne zápal dýchacích ciest u dieťaťa. Vedie to k tvorbe opuchov okolo hlasiviek a priedušnice. Bronchitída spôsobuje zápal v prieduškách. Pneumónia je infekcia pľúc, ktorá sa vyznačuje prítomnosťou hnisu a tekutiny v pľúcnych mechúrikov. Astma je zase chronické ochorenie pľúc, ktoré spôsobuje napúčanie v rôznych častiach dýchacích ciest dieťaťa.

funny face of child sleeping on king bed
funny face of child sleeping on king bed

Príznaky
Ťažké alebo namáhavé dýchanie je zvyčajne sprevádzané ďalšími príznakmi problémov s dýchaním ako je krátke alebo zrýchlené dýchanie, tlak na hrudi a kašeľ, výrazné, akési pišťanie alebo jemu podobný zvuk a dýchavičnosť. Príznaky prechladnutia, vrátane horúčky, zimnica, bolesť hrdla alebo nádcha zase vyplývajú zo sekundárnej infekcie pľúc.

Obštrukčné spánková apnoe
Ťažké dýchanie, ktoré sa vyskytuje len v noci, môže byť známkou toho, že má vaše dieťa  obštrukčné spánkové apnoe, často sprevádzané chrápaním a nadmernou dennou spavosťou. Závažný stav sa vyvíja, keď sa dieťaťu zastaví počas spánku dýchanie, spravidla po dobu dlhšiu ako 10 sekúnd.

Výstraha
Chronické alebo závažné ťažké dýchanie vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Ak sa zdá, že sa vaše dieťa snaží dodýchať okamžite ho vezmite na pohotovosť. Strata kyslíka je potenciálne život ohrozujúci stav, ktorý by mohol viesť k poškodeniu mozgu a k smrti a vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Berte tzv. ťažký dych svojho dieťaťa vážne
Ak k nemu dôjde po ďalšej chorobe ako je nádcha alebo chrípka, mohlo byť ísť o sekundárnu  infekciu ako je zápal priedušiek alebo zápal pľúc. V tomto prípade je telo vášho dieťaťa už slabé z bojov prvej choroby.