Sex tu bol vždy a vždy bude. Avšak postoj k nemu, to ako sa o ňom hovorilo a či sa o ňom hovorilo sa rokmi výrazne menilo. Kedysi bolo toto slovo tabu, potom začalo predávať a dnes je už také bežné, až je nezaujímavé. Poďme si to rozobrať detailnejšie.

Šesťdesiate roky

Tieto roky patria sexuálnej revolúcii. Vďačíme im za to, že môžeme povedať v posteli nie, rozhodnúť sa, kedy a či chceme otehotnieť alebo s kým chceme sex mať. Hnutie hippie spustilo sexuálnu lavínu, už ich nebavilo byť ticho a skrývať sa. Môžeme ich však pokladať aj za možno trochu povoľné roky. Minimálne oproti tým predošlým. Hovorí sa o nich ako o rokoch, kedy sexoval každý s každým, ale to spôsobil asi len fakt, že sa o tom začalo verejne hovoriť. Dnes to totiž rozhodne nie je inak.

Skutočná Marilyn Monroe
Zdroj: Getty Images

V šesťdesiatkach prišla na trh prvá antikoncepčná tabletka, čo bol prevratný objav. Ženy sa už nemuseli báť nechceného tehotenstva a mohli si ho dokonca naplánovať. Mohli viesť intímny život a rozhodnúť sa, kedy chcú mať deti. A to bol veľký pokrok. Samozrejme z toho nebola nadšená cirkev. Po svete sa totiž začali riešiť aj zákony o interupcii.

Strašiak menom antikoncepcia! Lekár odhalil FAKTY o hormonálnej liečbe: Vedeli ste o tej TOTO?
Zdroj: shutterstock

Ľudia sa začali rozvádzať bez toho, aby boli až tak veľmi odcudzovaní. Uľahčil sa proces rozvodov a práve v 60. rokoch zaznamenali ich najväčší počet. Čo nie je nejaká slávna štatistika, ale to len ľudia prestávali žiť v nefunkčných vzťahoch.