Ak ste samoľúba, pozeráte sa na seba oveľa zhovievavejšie než na kamarátku. Vidíte sa v lepšom svetle a možno sama pred sebou ospravedlňujete to, čo vás na inom človeku privádza do šialenstva. Problém je, že nikto si dobrovoľne neprizná, že je samoľúby. Paradoxne je rozdiel medzi samoľúbym mužom a rovnako „postihnutou“ ženou.

Ako je to u žien?
Samoľúba žena – narcistka je zvyčajne krásna, správne drzá, charizmatická a vďaka svojmu sebavedomiu je vždy stredobodom pozornosti. Žiaľ, svoje zásluhy a historky často zveličuje a dramatizuje. Samoľúba žena...

zena woman
Zdroj: Shutterstock
 • … si myslí, že jej potreby sú vždy na prvom mieste. Predpokladá, že sa jej bude každý a vždy prispôsobovať.
  … berie veľa, ale nedáva takmer nič. Od ľudí očakáva, že jej budú vždy vychádzať v ústrety, od mužov vyžaduje pozvania na večeru a financovanie svojich hviezdnych manierov, od žien pochvaľné pohľady a pritakávanie na všetky jej maniere. A ona? Zvyčajne ponúka len svoj šarm a spoločnosť.
 • ... hovorí len o sebe. Ak sa v jej slovníku pričasto objavuje slovo JA, máte dočinenia s učebnicovým príkladom samoľúbej ženy. Narcistka rada všetko prikrášľuje a zveličuje, a tak sa z úplne bežného príbehu zrazu vykľuje historka, kde jej išlo doslova o život.
 • … rada manipuluje ľuďmi. Má dar ich ovládať a je jedno, či ide s kamarátkou na nákupy, alebo s nápadníkom na kávu. Samozrejme, všetko sa točí len okolo nej.
  … rada ponižuje a okato uráža. Z jej slov aj nezaujatý poslucháč zistí, že ľudí považuje len za nejaký odpad či kulisu vo svojom veľkolepom živote.
 • … nepozná význam slova empatia. Je teda necitlivá a je jej v podstate jedno, čo prežíva jej okolie.
  … má neustále pravdu. Akoby nemohla nikdy urobiť nič zlé alebo pochybiť. A ak sa stane niečo, za čo môže výlučne ona, vždy nájde vinníka, na ktorého to hodí. Veď ona je v tom vždy nevinne!
 • … trávi hodiny pred zrkadlom. Snaží sa navonok prezentovať v lepšom svetle, aká v skutočnosti je. Zvyčajne pozná svoje nedokonalosti a snaží sa ich pred svetom ukryť, napríklad nápadným mejkapom, ale nie sú jej cudzie ani iné vylepšenia krásy.
  … neznesie odmietnutie. Cíti sa byť vždy na výslní, a ak jej náhodou niečo nevyjde podľa jej predstáv, je zle.