Lietadlá
Najčastejším predsudkom o leteckej doprave je obava, že sa infikujete rýchlejšie, pretože dýchate „použitý“ vzduch. V lietadle však môže byť kvalitnejší vzduch ako v priemerne vybavenej kancelárii a takmer určite ako vo vlaku či v autobuse. Celý sa totiž vymení každé 2 až 3 minúty v porovnaní s 10 až 12 minútami v klimatizovanej budove (štúdia zo štátu Indiana).

d
Zdroj: Archív

Je to preto, že väčšina lietadiel používa vysoko účinný vzduchový filter častíc Hepa – nasáva aj čerstvý vzduch zvonka, teda nerecykluje len ten vnútorný. Problém v lietadle je skôr možná blízkosť ostatných cestujúcich, ktorá zvyšuje riziko prenosu, takisto aj rôzne nakombinovaní cestujúci na letiskách a možné kontaminované povrchy. Práve preto letiská veľmi často dezinfikujú. Otázna je aj kvalita konkrétneho letiska.

d
Zdroj: Archív

Vlaky a autobusy
Najbezpečnejšie je, samozrejme, auto s posádkou, ktorej dvojtýždňovú históriu poznáte. Riziko infekcie v priestore autobusu či vo vlakových vozňoch závisí najmä od koncentrácie cestujúcich a dynamiky vášho cestovania, teda koľko prostriedkov cestou vystriedate. V autobuse je ideálne šachovnicové (alebo ešte rozptýlenejšie) sedenie. Vo vlaku sa oplatí priplatiť si prvú triedu alebo zvoliť vozeň s kupé, v ktorom sa nevystrieda toľko ľudí, a v kupé pravidelne a čo najčastejšie vetrať.