Tri nedonosené deti: Prežilo len jedno! (ROZHOVOR)


Deti sa rodia zvyčajne v 38.-40. týždni. Predčasne narodené zhruba pred 37. týždňom. Majú menšiu váhu, menej ako 3000 g. Čím kratšie tehotnosť trvá, tým je bábätko nezrelšie. Dôležitá je starostlivosť v tehotenstve, aby lekári vedeli zistiť, či sa matky nachádzajú v rizikovom stave.

Nedonosené deti sa potrebujú umiestniť v inkubátore. Aj kvôli stabilnej teplote, mäkkej podložke. Dieťa sa musí vyrelaxovať a uvoľniť. Hadičkou cez nos sa dostáva do tela výživa. Bábätko dostáva mlieko rovno do žalúdka. Dieťa musí jesť, inak stratí energiu na základné biologické funkcie.

Príčiny predčasného pôrodu?
Rizikových faktorov, ktoré spôsobujú predčasný pôrod, je viac. Za väčšinu môže stres, depresia, domáce násilie, manuálne ťažká práca, alebo predtým vykonané potraty. Rizikové ženy by sa ale mali správať rozumne a zbytočne ešte viac neriskovať. Pokiaľ plod netrpí nedostatkom kyslíka, nie je podvyživený, nie je v infekčnom prostredí, bábätko by sa malo čo najdlhšie držať v maternici.

S akými problémami prichádzajú na svet nedonosené deti? Ak je dieťa nezrelé, môže mať poruchu všetkých systémov. Nevie si udržať stabilnú teplotu. Má narušený dýchací systém. Nezrelú kožu.

Dieťa rozbije stereotyp: S čím treba po pôrode rátať?

Tri nedonosené deti: Prežilo len jedno! (ROZHOVOR)

TRI NEDONOSENÉ DETI: prežilo len jedno!
Opýtali sme sa pani Vlasty z Bratislavy na jej rodičovský príbeh s predčasne narodenými, až troma deťmi.

Vedeli ste o svojom rizikovom tehotenstve?
Áno, ležala som s chorými obličkami na infekčnom. Bola som v šiestom mesiaci tehotenstva. Nedávali mi veľkú nádej. Hnis z obličiek sa dostával do krvného obehu a infikoval jedno z dvojčiat, ktoré som čakala.

Vyvolali vám pôrod umelo?
Myslím, že keby to neurobili oni, telo by si to zorganizovalo o deň neskôr. Situácia už bola neúnosná. Narodilo sa mi jedno mŕtve dieťa a druhé nedonosené neprežilo. Povedali mi, že jeden zo synov bol v mojom tele mŕtvy už dlhší čas. Mohla som sama skončiť tragicky. Mala som iba 40 kíl. Zotavovala som sa pomaly.  

Nebáli ste sa znova otehotnieť za tak krátky čas?

Nebrala som žiadnu antikoncepciu. Dokonca mi niektorí alternatívni lekári vraveli, že by bolo najlepšie, keby som znova otehotnela, vraj sa telo dokáže vtedy vyburcovať a samoliečiť. Stalo sa. Znova to bol syn.

Syn sa narodil v 7. mesiaci. Čo nasledovalo?  
Nevyvinula sa mu jedna časť pľúc. Má ju doteraz zakrpatenú. Pamätám sa, že bol celý fialový, nemohol dýchať. Škrtila ho pupočná šnúra. Nechceli mi ho ukázať aj niekoľko dní. Prognóza bola veľmi negatívna. Syn sa z najhoršieho nakoniec dostal. Prejavili sa však u neho veľmi rýchlo rôzne alergie.  

Dnes je to už dospelý muž. Aká je kvalita jeho života?
Dlhé roky mal citlivú pokožku, bola náchylná na infekcie. Rodina musela prestať fajčiť kvôli jeho nevyvinutým pľúcam. Najhoršie obdobie sme preklenuli, keď oslávil osemnástku. Myslím, že to zvládol.

Autor: bb
Foto: Shutterstock