Eva je obyčajná mama zo sídliska. Už nie je dávno na materskej dovolenke. Zarezáva denne osem hodín v práci. Stará sa o chod domácnosti, výchovu detí, varenie, dokonca rozhoduje, kam sa vyberú počas víkendu na výlet, plánuje rodinné dovolenky, s Tomášom nekonzultuje ani nákup veľkých elektrospotrebičov.

„Načo by som to robila?“ tvrdí. „Sama viem najlepšie, akú práčku potrebujem a ktorá umývačka je pre domácnosť najvhodnejšia. Keď sa rozhodujem sama, je to oveľa rýchlejšie a mám dostatok vlastných financií na to, aby som ich od Tomáša nemusela pýtať...“ Našli ste sa v Evinom príbehu? Aj z vás sa stala tá, ktorá rozhoduje takmer o všetkom? Potom vitajte vo svete súčasných žien. Lebo práve tie začínajú podľa najnovších trendov mať v rodine hlavné slovo.

zena hadka
Zdroj: Shutterstock

Čas všetko mení
Dnes sa jednoznačne nedá určiť, kto v rodine velí alebo či majú pomyselné žezlo domácnosti v rukách obaja partneri. Lebo model, keď živil rodinu muž a žena sa starala len o domácnosť, už dnes nie je pravdivý. Neplatí ani pravidlo, že muž je celý deň v práci, a keď príde domov, žena ho musí obskakovať. Šablóna, podľa ktorej sa riadili naše babičky, už roky nefunguje. Môže za to nielen ľahostajnosť mnohých súčasných chlapov, ktorým je jednoduchšie si po práci sadnúť s pivom k televízii, ale aj fakt, ženy sú už dávno rovnocennými partnerkami.

chlap pivo lenivec
Zdroj: Shutterstock

Kto rozhoduje
Dokonca aj fakt, že muži zastávali pred rokmi vyslovene mužské práce, teda sa starali napríklad o domáce opravy, už dávno stratil svoju váhu. A neplatí ani skutočnosť o otcovi v role živiteľa a ženy upratovačky a opatrovateľky mnohodetnej rodiny. Podľa posledných prieskumov majú ženy pod palcom viac ako tri štvrtiny rodinných verdiktov.