Blízke vzťahy si vyžadujú ústupky. V skutočnosti ich veľa ľudí zahŕňa priamo do samotnej definície lásky a aj výskumy dokazujú, že trvácnejšie a šťastnejšie sú vzťahy, v ktorých sa partneri chcú a dokážu obetovať. Či už ide o malé gestá ako výber filmu až po zásadné - sťahovanie sa do iného mesta či rozhodnutie, kto zostane doma s dieťaťom. Ich najdôležitejšie pravidlo znie: Nemali by ste v rámci nich strácať samu seba a musia byť viac-menej vyrovnané na oboch stranách.
RADÍ sociálna psychologička Amie M. GORDON.
Kedy nie? Pre pocit moci alebo zo zvyku
Obeta sa môže stať aj nástrojom moci. Ak ustupujete z vypočítavosti, aby ste to raz mohli využiť vo svoj prospech, nie je to správny systém. Rovnako toxické bude, ak si jeden z vás zvykne na to, že ten druhý ustúpi vždy a za každých okolností, lebo tak to bolo od začiatku vzťahu, aj keď sa okolnosti už mnohokrát zmenili.
Ktoré otázky si treba položiť predtým, než urobíte ústupok?
1. Ako veľmi vám na človeku záleží?
Je to muž, s ktorým plánujete stráviť život alebo len prechodná známosť? Podľa psychológov je záväzok najdôležitejšou platformou pre obetu. Ak chcete do vzťahu investovať, mali by ste si reálne vedieť predstaviť jeho budúcnosť. (Ktorá zároveň nebude len o ustupovaní.)
2. Urobil by pre vás to isté?
Obety by mali byť obojstranné. Ak sa chcete niečoho vzdať, mali by ste to robiť s istotou, že váš partner by bol schopný zachovať sa podobne, aj keď nie nevyhnutne v totožnej situácii. Rovnako zvážte, ako sa osvedčili vaše minulé rozhodnutia. A vzájomnú spoluprácu – rozhodujete sa spoločne a je váš partner schopný prevziať na seba zodpovednosť vášho ústupku a oceniť ho?