Zlozvyky vám ničia vzťah: TOTO je toxické desatoro


1. Partnera staviate na piedestál
Je veľmi nebezpečné urobiť z partnera svoju hlavnú životnú prioritu. V prvom rade musíte byť vy, vaše sny, záujmy a túžby, až potom partner. Inak by z vás po prípadnom rozchode ostala troska bez zmyslu života.

2. Hráte psychologické hry
Hrať sa na pani nedostupnú a nechať sa partnerom dobýjať, to možno funguje na začiatku vzťahu alebo krátkodobo na osvieženie iskry, ale dlhodobo to môže vzťahu uškodiť. V ňom je nesmierne dôležitá úprimnosť a otvorená komunikácia, ktorá by vám mala byť bližšia než psychologické hry.

3. Porovnávate svoj vzťah

Veľa žien má potrebu porovnávať svoj vzťah alebo svojho partnera s niekým iným. „On nosí svojej žene kvety každý týždeň a ty mne iba na sviatok… Oni chodievajú spolu na výlety a my nikam… Pozri sa naňho, ako sa o seba stará, a pozri sa na seba... “ Ak vám je z toho niečo povedomé, zbystrite pozornosť. Takéto porovnávanie ničomu neprospieva, naopak, hrozí, že váš partner nadobudne pocit, že pre vás nič neznamená. Navyše, ak ho obdobnou poznámkou „zhodíte“ v spoločnosti, bude mať pocit, že ho máte iba za fackovacieho panáka. Radšej partnera povzbuďte, napríklad mu povedzte, čo by vás potešilo, navrhnite, čo by sa mohlo vo vašom vzťahu zmeniť, ako by ste rada trávili spoločný voľný čas.

Zlozvyky vám ničia vzťah: TOTO je toxické desatoro

4. Často mu ustupujete
Ak urobíte kompromis, upúšťate od toho, čo chcete dosiahnuť v prospech vášho vzťahu. Áno, občas to treba spraviť, ale nemôžete neustále robiť ústupky, pretože stratíte samu seba. Choďte si za svojimi túžbami, aj keby to malo znamenať, že budete s partnerom tráviť menej času.

5. Žiarlite

Mnohí vnímajú žiarlivosť ako dôkaz lásky, v skutočnosti je to prejav nedostatku dôvery a rešpektu. Ak ste príliš žiarlivá, znamená to, že máte potrebu byť dominantná a mať partnera pod kontrolou. Skúste skôr držať pod kontrolou svoju žiarlivosť a nesnažte sa držať partnera „na uzde“.

6. Vo vzťahu spohodlniete

Ak spoločne nastúpite na kolotoč stereotypu, je veľmi pravdepodobné, že spohodlniete a prestanete sa snažiť budovať vzťah ďalej. Neprestávajte na vzťahu pracovať ani po desaťročiach spolužitia. Napriek odlišným záujmom a množstvu povinností je dôležité nájsť si čas, ktorý budete venovať iba jeden druhému. Choďte spolu na rande, do kina, do divadla, na večeru vo dvojici alebo len na prechádzku do prírody a užívajte si spoločne strávené chvíle.

7. Nehádate sa
Netvrdíme, že je normálne hádzať po sebe taniere a kričať na celú bytovku, ale do vzťahu patria aj nezhody a ich riešenie. Je predsa prirodzené, že dvaja ľudia nemajú vždy na všetko rovnaký názor. Ak neviete vysloviť, čo vám prekáža, čo vás trápi a dusíte to v sebe, bude vás to zožierať. Pritom stačí tak málo – povedzte mu to a porozprávajte sa o tom.

Zlozvyky vám ničia vzťah: TOTO je toxické desatoro

8. Staráte sa o partnerovo šťastie
Každý túži po tom, aby bola jeho polovička šťastná, ale je nebezpečné domnievať sa, že to máte zabezpečiť výlučne vy. „Ak si zoberiete na seba úlohu, že urobíte toho druhého šťastným, budete obaja nešťastní,“ upozorňuje životný kouč Monte Drenner. Darmo, platí stáročiami overené – každý je strojcom svojho šťastia.

9. Sťažujete sa kamarátke
Stretnete sa s kamarátkou a celý čas sa jej sťažujete, čo všetko váš muž zase vyviedol, čo nespravil, na čo zabudol... Znamená to, že sa vyhýbate riešeniu problémov s človekom, ktorý ich spôsobuje. A keď sa sťažujete, iba v sebe umocňujete myšlienku, že vám to vo vzťahu neklape.

10. Stále iba plánujete

Nie je zlé plánovať, kedy budete mať svadbu, kedy by ste si chceli založiť rodinu, problém nastáva, ak sa aj po dvadsiatich rokoch manželstva stále rozprávate iba o tom, kam pôjdete na dovolenku, keď si na ňu našetríte, čo budete rekonštruovať a podobne. Ak neprestajne iba plánujete, čo všetko budete robiť, uniká vám to najdôležitejšie - prítomnosť. Prestaňte fantazírovať: Čo by bolo, keby… a užívajte si prítomnosť. Vychutnávajte si ju, aj keď možno nie je presne taká, akú ste si vysnívali.

Autor: Tatiana Kubicová
Foto: Shutterstock