Vinníkov, ktorí môžu za plesne, je však viac. Ak nemáte sušičku bielizne, vonku vám oblečenie vyschne len veľmi neochotne, tak ju rozvešiate na sušiak a umiestnite na chodbe alebo v spálni. Dôvodom na vznik plesní a nadmernú vlhkosť môže byť aj výmena okien, ktoré zrazu priveľmi tesnia, presťahovanie sa do novostavby, ktorá ešte nebola dostatočne vysušená, tepelné mosty, ale aj priveľa izbových rastlín či iných zdrojov vlhkosti.
Pomôže vetranie
Ako vetrať, keď je vonku chladno? Zabudnite na okná pootvorené na vetračku! Počas nepretržitej pomalej výmeny vzduchu nielenže poškodíte tesnenie na oknách a bude vám neustále unikať teplo von, ale začnú aj vlhnúť podchladené steny, od čoho je už len krôčik k vzniku plesní. Ak je vonku naozaj mrazivo, stavte na kratšie intenzívne vetranie (postačí 5 až 10 minút) 3- až 5-krát denne. Za ten čas sa vymení vzduch, ale steny zatiaľ neochladnú. Vytvorte prievan, aby sa vzduch v miestnosti vymenil rýchlejšie.
Kúpeľňu a kuchyňu vetrajte častejšie a podľa potreby tak, aby sa v nich zbytočne nedržali výpary a vlhkosť.
+ Počas dňa vetrajte v závislosti od vlhkosti v miestnosti. Ideálne by ste mali vetrať každé 2 hodiny. Optimálne je vetranie oknami otvorenými dokorán.
+ Kým sa plesne ukážu na stene v plnej paráde, potrápi vás kašeľ, alergia alebo ekzém, ktorých sa nebudete vedieť zbaviť.
+ Správna technika vetrania je dôležitá najmä pri nových plastových oknách, lebo veľmi dobre tesnia.