1. Všímajte si, koľko vyhodíte

Až 40 percent potravy Američanov putuje do smetného koša a my tento arogantný trend nasledujeme. Zapisujte si, aký typ a množstvo potravín končí v odpade. Ak sa vám opakuje určitá položka, vyčiarknite ju načas z nákupov, prestaňte ju kombinovať s inými tovarmi v košíku alebo obmedzte jej množstvo. O mesiac si zápisky pozrite a spočítajte, koľko ste takýmto prístupom ušetrili.

Ako správne ušetriť?
Zdroj: Shutterstock
Ako správne ušetriť?

2. Nenakupujte dvojmo

Prehľad o obsahu chladničky možno majú všetci dospelí členovia vašej domácnosti, no možno ani nie. Nenakupujte s partnerom v ten istý deň obaja, ale majte napríklad týždenné „služby“. Nech nákupný zoznam zostaví ten, kto nakupoval posledný, pretože je viac v obraze. Inak budete mať tendenciu robiť dvojité nákupy.

3. Pozor na porcie

Nielen pre pribúdajúce kilá a pasívny spôsob života by ste si mali strážiť, koľko zjete. Obrovské porcie, ktoré si na Slovensku žiadate, vás stoja zdravie aj obsah peňaženky, lebo po vysoko energetických jedlách a náročnom trávení ostanete zase unavení a neskôr aj hladní, lebo telo si na tie množstvá, skrátka, zvykne. Naozaj máte chuť na pol kila hranolčekov? Vybavte sa na obed plastovou nádobou a nedojedenú polovicu si odneste na olovrant alebo prílohu nahraďte šalátom.