Žehlenie patrí medzi najmenej obľúbené domáce práce. Dokonale hladké blúzky a košele vyžadujú hodiny státia i sústredenia nehovoriac o posteľnej bielizni, ktorá nemá konca. Vyskúšajte niektoré tipy a triky, ktoré vám spríjemnia žehlenie a ušetria čas i námahu.

zehlenie domacnost
Zdroj: Shutterstock

Prvý krok k úspechu
Náročnosť žehlenia sa odvíja od toho, ako periete a sušíte. Ak do práčky natlačíte, koľko sa do nej zmestí, bielizeň sa dobre nevyperie a viac sa pokrčí. Pri praní krčivých tkanín a odevov z umelých vláken alebo s prídavkom elastanu nastavte nižšiu teplotu aj otáčky pri žmýkaní, lebo pri nevhodnom programe sa môžu nenávratne poškodiť. Ak máte tvrdú vodu, používajte zmäkčovač. Vypranú bielizeň vytrepte a trocha vyrovnajte. Pleteniny rozložte vodorovne, aby sa nevyťahali, jemné a krčivé odevy zaveste na ramienka a sušte voľne, rozhodne nie na radiátore.

Príprava sa vyplatí
Bielizeň nenechajte príliš preschnúť, jemne vlhké tkaniny vyžehlíte ľahšie, rýchlejšie a hladšie. Vysušenú bielizeň rozdeľte na kôpky podľa toho, pri akej teplote s má žehliť, aby ste nemuseli podchvíľou nastavovať žehličku lebo čakať, kým vychladne. Stupeň nastavenia teploty si overte na štítku odevu. Začnite s najnižšou teplotou. Pri odevoch, ako sú košele, blúzky či šaty nežehlite dve vrstvy naraz, lebo na spodnej vrstve sa väčšinou vytvoria nechcené záhyby a práca sa zbytočne predĺži. Žehlenie rukávov si zjednodušíte a zrýchlite, keď ich navlečiete na rukávnik.