Vrece sa zmestí aj na malý balkón a neveľká investícia vám prinesie veľa zábavy i radosti z vlastnej úrody. Môžete pestovať hocičo, na začiatok vyskúšajte jahody, rajčiny a zemiaky.

Čo potrebujete?

  1.  Vrecia z hustej jutoviny alebo z hrubého igelitu, no môžete využiť aj staré nákupné tašky z polyetylénu. Veľkosť by mala byť adekvátna tomu, čo do nich zasadíte, ale v zásade by nemali byť príliš vysoké (45 až 50 cm). Na plastových urobte dole dierky, aby prebytočná voda mohla odtekať. Keď sa vám takéto pestovanie zapáči, môžete si cez internet objednať špeciálne textilné kvetináče.
  2. Najdôležitejší je kvalitný substrát. Nemusí to byť špeciálny typ na konkrétnu plodinu, ak ho nezoženiete. Stačí aj univerzálny na pestovanie zeleniny.
  3. Zdravé sadenice jahôd a rajčiakov. Zemiaky si môžete dať predklíčiť z tých, ktoré vám najviac chutia.
d
Zdroj: Shutterstock

Jahody

  • Jahodníky nemajú extrémne dlhé korene (15 až 20 cm), preto sa do väčšieho vreca zmestí viac kríčkov.
  • Vrece naplňte priepustnou zeminou bohatou na živiny, mierne kyslejšou, a primiešajte hnojivo s postupným uvoľňovaním. Existuje aj špeciálny substrát na pestovanie jahôd, ale pokojne môžete použiť aj univerzálny.
  • Zasaďte ich nielen zhora, ale aj zboku - do vreca urobte vodorovné zárezy v rôznej výške a opatrne do nich vložte sadenice.
  • Počas leta rastliny hojne polievajte, ideálne ráno a večer. Keď majú jahodníky málo vody, plody pomalšie dozrievajú. Opakovane plodiace odrody prihnojujte.