Začiatkom leta by ste mali definitívne vymeniť teplé a prechodné odevy za letné, ktoré nedočkavo čakali na svoju príležitosť. Výmena sezónneho šatstva je však aj príležitosť na jeho radikálne pretriedenie. Čo nenosíte, musí rozhodne preč z vášho života aj zo skrine!

Minimalistické riešenie
Oblečenie, ktoré ste nemali na sebe niekoľko rokov, bez milosti vyhoďte. Obhajovať ho slovami, že je ešte pekné a neobnosené, nie je namieste. Priznajte si, že ste naň možno aj dávno zabudli a zbytočne vám zaberá miesto v skrini.

Viete správne vyhadzovať?
Pred triedením šatníka by ste mali najskôr celý obsah vyložiť von.
Oblečenie rozdeľte na viaceré kôpky, napríklad na jednu to, ktoré si už nikdy neoblečiete, na druhú to, čo nosíte takmer stále a na tretiu také, nad ktorým uvažujete, teda nie, áno, možno.

TIP
Na kôpku s označením „áno“ položte len svoje najobľúbenejšie veci, ktoré nosíte naozaj často. Tie môžete do prázdnej skrine pokojne vložiť späť. Nezabudnite ich však roztriediť na letné, zimné a prechodné. Pri nakupovaní oblečenia by ste mali myslieť na to, či jednotlivé kúsky môžete navzájom kombinovať.

Ste nerozhodná?
Veci z kategórie „možno“ do skrine nevkladajte, ale ani ich zatiaľ nevyhadzujte. Odložte ich niekam do škatule na dva týždne až mesiac. Keď si na ne spomeniete a znova ich „oprášite“, s pokojným svedomím ich môžete vrátiť do skrine. Ak nie, ich pobyt u vás by sa mal definitívne skončiť.  Odevy z kôpky „nie“ nekompromisne vyhoďte. Je na vás, či ich predáte, odnesiete na charitu alebo darujete kamarátke, ktorá z nich bude mať radosť. Ak sa do nohavíc nezmestíte alebo ste si ich z nejakého dôvodu už dlhší čas neobliekli, vo vašej skrini nemajú miesto.

Možno natrafíte na veci, ktoré ste do skrine vložili, hoci viete, že si ich už nikdy neoblečiete.
Zdroj: Shutterstock
Možno natrafíte na veci, ktoré ste do skrine vložili, hoci viete, že si ich už nikdy neoblečiete.

TIP
Sezónne veci odložte na príslušné miesto. Dôležité je, aby ste ich na čas, keď ich nepotrebujete, lebo sú napríklad príliš hrubé a teplé, odložili tak, aby vám nezavadzali, napríklad na najvrchnejšiu poličku v šatníku. Malo by tam byť sucho a nie príliš prašno.

Ak sezónne oblečenie uložíte do vákuových obalov, z ktorých vysajete vzduch, ušetríte miesto v skrini a zároveň predídete tomu, aby ho napadli škodce, napríklad mole. Pozor, každé sezónne oblečenie musí byť pred „letnou pauzou“ vyprané a dôkladne vysušené.