Fľaky, škvrny a zažraná špina. Zvyčajne ju priťahujú miesta, kde je to najviac vidieť. Ako sa ich zbaviť a pritom si neznečistiť textil, nábytok alebo steny chemikáliami? Ide to aj prírodnou cestou. Platí jedno pravidlo: Keď vám niečo kvaplo, nech je to čokoľvek, snažte sa zareagovať čo najskôr.

špina somacnost
Zdroj: Shutterstock

Keď ste pili kávu, víno či niečo iné, najskôr tekutinu utrite savou handričkou alebo papierovou kuchynskou utierkou, prípadne toaletným papierom - ak nie je farebný. Pri upratovaní môžete výrazne ušetriť. Stačí, ak budete trochu premýšľať, neplytvať vodou ani čistiacimi prostriedkami. Alebo si vyrobte vlastné – hoci aj s použitím soli.

Zápach

Nepríjemný pach po zhorenom jedle, ale aj zatuchlinu v dlho nevetranom byte pomôže odstrániť obyčajná kuchynská soľ. Buď ju nasypte do hrnčeka čistú, alebo ju prevoňajte niekoľkými kvapkami esenciálnych olejov. Na pol kila soli použite asi 20 kvapiek oleja a osviežovač vzduch spojený s pohlcovačom pachov je na svete. Vôňa z citróna zasa bude výraznejšia, ak ho položíte na teplý radiátor.

Vyčistí žehličku

Soľ zázračne vyčistí pripáleniny na hladkej kovovej ploche žehličky. Nasypte ju na baliaci papier, zapnite žehličku na najvyššiu teplotu - a „žehlite“. Drobné zrniečka soli vyčistia aj tie najhoršie pripáleniny.