Batoh alebo aktovka? Poradíme, ako si správne vybrať

Batoh alebo aktovka? Poradíme, ako si správne vybrať

Začiatok školského roka je predo dvermi a nákup školskej tašky predstavuje jednu z finančne najnáročnejších položiek. Zároveň však aj voľbu, ktorá môže zásadne ovplyvniť komfort školáka a zdravý vývoj jeho chrbtice.

Zabudnite na módne trendy
Kvalitná školská taška je rovnako  dôležitá pre prváčikov ako aj stredoškolákov. A hoci lákavý dizajn dokáže významne ovplyvniť každé rozhodovanie, pri nákupe  treba v prvom rade pozerať na ergonómiu a komfort. Chrbát batohu  alebo aktovky musí byť pevný, polstrovaný a anatomicky tvarovaný.

Ramenné popruhy by mali byť široké  minimálne 3 až 4 cm, nastaviteľné a tiež polstrované. Dôležité je brať do úvahy aj váhu – a to tak tašky ako aj dieťaťa.  Hmotnosť tašky by nemala prekročiť 1,5 kg (pre menšie deti ideálne 1 až 1,2 kg), pretože po naplnení učebnicami a pomôckami sa záťaž niekoľkonásobne zvýši. Podľa odborníkov by celková hmotnosť tašky s obsahom nemala presiahnuť 10% hmotnosti dieťaťa. Na to myslite aj pri výbere školských pomôcok.

Študentský set je vhodný pre školákov z II. stupňa základnej školy aj študentov stredných škôl. Okrem batohu v ňom nájdete aj peračník a vak na chrbát. Predáva mall.sk.

Aktovka alebo batoh?
Pokiaľ ide o tvar,  pre školákov prvej a druhej triedy je ideálna klasická aktovka, ktorá býva vo vnútri rozdelená na niekoľko priehradiek. Svoje miesto si tu nájde šlabikár, peračník, dosky s písmenkami aj zošit na kreslenie. Na rozdiel od batohu pevne stojí a dieťa po otvorení vidí kompletný obsah, takže ľahko nájde to, čo potrebuje.  Pre staršie deti už môžete zvoliť vertikálny batoh.

Pozerajte však aj na jeho vnútro – mal by mať dostatok vreciek a priehradok na učebnice a zošity, školské potreby, fľašu na pitie a desiatu. Alternatívou je tiež nákup batohu v cenovo výhodnom sete s inými doplnkami. Vyhýbajte sa športovým batohom, pretože, ako už názov napovedá, ich konštrukcia, zvolené materiály a tip ušitia, sú určené na iné aktivity.

 „Bezpečný“ dizajn
Pokiaľ ide o dizajn, do výberu aktovky či batohu je lepšie zapojiť aj samotného školáka. Predsa len, je to práve on, kto bude tašku dennodenne nosiť do školy. Mladšie deti prirodzene inklinujú k rozprávkovým postavičkám, čo so sebou nesie riziko, že tašku bude chcieť meniť len čo ho omrzia, prípadne vyjdú z módy. Preto je dobré deti nasmerovať k nadčasovému dizajnu a sústrediť sa na vizuálne prvky, ktoré sú dôležité najmä z hľadiska bezpečnosti.  „Body“ navyše si rozhodne zaslúžia  výrazné farby, rôzne odrazky a reflexné prvky.

Aktovka pre prváka môže rozvíjať aj fantáziu, kreativitu a zručnosť dieťaťa. Na silikónovej doske si z balíčka  farebných pixelov môže každýdeň vyskladať iný motív. Predáva mall.sk.

Platená reklama

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Špunti"

Poradňa