Budúce mamičky: Ako plánovať s bruškom napr. svadobnú cestu?

Budúce mamičky: Ako plánovať s bruškom napr. svadobnú cestu?

Dnes nie je ničím nezvyčajným, že sa žena vydáva s tehotenským bruškom. A po svadbe zvyčajne nasleduje svadobná cesta. Veď čerství manželia si zaslúžia medové týždne. No budúce mamičky musia pri plánovaní svadobnej cesty zvážiť viacero aspektov.

Ďaleko či blízko?
Ak ste tehotná, lekári vám zrejme neodporučia cestovať do príliš vzdialených exotických destinácií. Mnohé z nich totiž vyžadujú aj nejaké očkovania, čo je v tehotenstve problémom. A nakaziť sa niektorou z exotických chorôb by v tehotenstve mohlo byť extrémne nebezpečné pre matku i dieťa. Preto radšej plánujte svoju svadobnú cestu do menej vzdialených destinácií.

Radšej po treťom mesiaci?
Prvé tri mesiace tehotenstva sú spojené s vyšším rizikom spontánneho potratu. Aby sa vám niečo také neprihodilo práve počas svadobnej cesty, radšej si ju naplánujte až po ukončenom prvom trimestri. Navyše, veľa tehuliek trpí prvé tri mesiace i nevoľnosťami, čo by vám svadobnú cestu prekazilo. Ak chcete cestovať, ideálne na to je obdobie druhého trimestra. Posledné tri mesiace tehotenstva už zasa môže prekážať veľké bruško a môže hroziť predčasný pôrod.

Kam vlastne môžete ísť?
Možností, kam vyraziť na svadobnú cestu, je množstvo. Nemusí to byť len prímorská destinácia. Niektoré páry dávajú prednosť horskej chate a turistike. Iné si doprajú relax a oddych na relaxačnom pobyte v nejakom hoteli. Nech sa vyberiete kdekoľvek, treba zvážiť, čo si ako tehuľka môžete dovoliť. Napríklad pri svadobnej ceste na horách by ste si mali voliť menej náročný terén na turistiku a dbať na kvalitnú turistickú obuv.

Relaxačný pobyt s rôznymi procedúrami môže byť tiež lákavým cieľom svadobnej cesty, no niektoré masáže a procedúry nie sú vhodné pre tehuľky. Vopred preto konzultujte tieto veci s vaším lekárom a personál hotela informujte o svojom tehotenstve. Ak sa budete i kúpať v hotelovom bazéne, mali by ste sa po jeho opustení osprchovať a čo najskôr prezliecť do suchého.

Znížite tak riziko rôznych gynekologických zápalov. V prípade, že nejakým gynekologickým zápalom trpíte alebo ste na ne príliš náchylná, kúpanie vo verejnom bazéne vhodné nie je. Netreba zdôrazňovať, že divoké párty, ponocovanie, alkohol či adrenalínové športy by mali byť v tehotenstve tabu.

Charakterový horoskop: Čo je typické pre charakter vášho drobca?

A čo sex?
K medovým týždňom neodmysliteľne patrí aj sex. Niektoré tehuľky však môžu mať sexuálne aktivity zakázané kvôli možnému riziku. Ide o ženy s rizikovým tehotenstvom a tie lekár upovedomí o nevhodnosti sexu v tehotenstve. Aj tu si však môžete dopriať množstvo dotykov, bozkov a podobných príjemných aktivít. Pri zdravej žene a bezproblémovom tehotenstve milostný život nemusíte vôbec zanedbávať, takže aj na svadobnej ceste si doprajte toľko intímnych chvíľok, na koľko máte chuť.

Tehuľky by mali byť na svadobnej ceste opatrnejšie, pretože pod srdcom nosia malého človiečika. Nie všetky budúce mamičky si trúfnu ísť na svadobnú cestu, pretože majú rôzne obavy alebo sa necítia dobre. V takom prípade si môžete pekné romantické chvíľky urobiť aj v súkromí vášho domova alebo si dopriať aspoň predĺžený víkend na nejakom peknom mieste. Dôležité je vychutnať si vzájomnú blízkosť a osláviť vo dvojici tú veľkú vec – teda vstup do manželstva.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa