Buľvový a stopkový ZELER: Zlikviduje kašeľ aj tukové vankúšiky!

Buľvový a stopkový ZELER: Zlikviduje kašeľ aj tukové vankúšiky!

Ak vám nespôsobuje zdravotné problémy, jedzte ho čo najčastejšie. Spoľahlivo zlikviduje kašeľ, bolesti kĺbov i tukové vankúšiky. A pôsobí aj proti stresu.

Zelerový koreň a vňať
1. Patrí medzi štedré zdroje vitamínov A, E a K, ale aj vitamínov skupiny B, ktoré potrebujú vaša pokožka, vlasy i nechty.
2. Obsahuje látky, ktoré rozťahujú cievy a znižujú krvný tlak, preto je dobrou prevenciou infarktu a cievnej mozgovej príhody.
3. Znižuje hladinu stresových hormónov, je zdrojom draslíka, vápnika a vlákniny, neobsahuje cholesterol a má veľmi málo sodíka.
4. Rozpúšťa hlieny a lieči ochorenia dýchacích ciest.
5. Funguje ako prírodné diuretikum a zmierňuje bolesti kĺbov pri dne, reume a artritíde.
6. Znižuje hladinu cukru a obsahuje vzácny stopový prvok chróm, ktorý obmedzuje chuť na sladké a pomáha pri redukčnej diéte.

Pôvodcom typickej zelerovej arómy sú éterické oleje, ktoré pôsobia dezinfekčne a chránia telo pred baktériami a plesňami.

Energetická hodnota:
176 kJ/100 g


Báječný Tip!
Kúsky vareného, restovaného alebo pečeného zeleru podávajte k mäsu alebo samostatne ako diétny pokrm so zemiakovou kašou. Rezančeky surového zeleru zamiešajte do šalátov.

Fit stopky
V porovnaní s príbuzným buľvovým zelerom je stopkový aromatickejší a menej kalorický – 140 kJ/100 g. Nie je v ňom cholesterol ani tuk a má veľmi málo sodíka. Hovorí sa, že obsahuje negatívne kalórie. Je to preto, že na žuvanie i na trávenie tejto aromatickej zeleniny telo spotrebuje viac energie, ako prijme.

1 palička má 25 kJ a 95,4 % vody

Plusy pre zdravie

  • V bledozelených stopkách sa nachádza veľké množstvo rastlinných hormónov, bielkovín a vlákniny. Z vitamínov sú najviac zastúpené B1, B2 a PP, betakarotén a vitamín C, z minerálnych látok predovšetkým draslík, vápnik, horčík, sodík, fosfor a železo.
  • Obsahuje látky, ktoré rozťahujú cievy, znižujú krvný tlak i hladinu stresových hormónov, preto je dobrou prevenciou infarktu a cievnej mozgovej príhody.
  • Posilňuje obličky a pomáha pri dne i reume.  
  • Neutralizuje žalúdočnú kyselinu, preto sa odporúča pri pálení záhy ako prírodné antacidum.
Čo s ním?
Úhľadnými mesiačikmi ozdobte obložené misy a šaláty alebo chrumkajte celé paličky namáčané do jogurtového dipu. Celé stonky môžete dusiť i zapekať podobne ako špargľu či pór. Posekanými listami dochuťte polievky a omáčky, ale pridajte ich až na koniec varenia.

Vedeli ste, že...
... v antickom Ríme bežne nosili okolo krku zelerové vence? Údajne pomáhali zotaviť sa po prehýrenej noci. Odtiaľ pochádza zvyk zastoknúť do pohára Bloody Mary zelerovú tyčinku.

Autor: jb, zp
Foto: Shutterstock
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa