Bylinky pre lepší pohyb: Na chronické problémy a zodrané kĺby

Bylinky pre lepší pohyb: Na chronické problémy a zodrané kĺby

Je tu jar a s ňou možnosti aj chuť vybehnúť do prírody, len keby vám to dovolili kĺby a chrbtica...

Ak máte chronické problémy s pohybovým aparátom, okrem vhodnej fyzioterapie či návštevy lekára môžete siahnuť aj po prírodných prostriedkoch. Zodrané kĺby či platničky bylinky už nevyliečia, ale môžu vás oslobodiť od bolestí. Ktoré z nich a v akej forme vám pomôžu najviac?

Úžasná praslička
Veľkým bojovníkom proti boľavému chrbtu, no hlavne poškodeným platničkám je práve táto bylinka. Ak vás niečo z toho trápi, pripravte si sedací kúpeľ... Vsypte 100 gramov prasličky roľnej do 1 až 2 litrov studenej vody a nechajte lúhovať celú noc. Na ďalší deň nechajte zovrieť a prilejte do kúpeľa. Mal by trvať 20 minút a voda by mala siahať nad obličky. Neosušte sa, zakrútené v uteráku alebo v župane si ľahnite na hodinu do postele.

Praslička nepomôže len chrbtu, potešia sa jej aj močové cesty. Najmä pri zápale. Vtedy sa liečte prasličkovým čajom. Potrebujete lyžičku sušenej prasličky, zalejte ju 250 ml vriacej vody, lúhujte 15 minút a pite 2-, 3-krát denne. Chuťovo vás síce nenadchne, ale pomôže. Praslička je veľmi močopudná, preto vás škodlivé baktérie skôr opustia. Môžete ju kombinovať aj vŕbovkou alebo pŕhľavou.  

Praslička vám podaruje aj kremík, na ktorý je bohatá. Tento minerál podporuje regeneráciu poškodených miest, navyše vám skrášli nechty aj vlasy. Táto bylinka vás ochráni aj pred artériosklerózou. Praslička je totiž známa ako skvelá čistička krvi a cievneho systému. Odmení vás aj vylepšeným krvným obehom a kvalitnejšou činnosťou srdca. Zníži krvný tlak a pomôže pri reume a dne. Praslička nepomáha len zvnútra, ale aj zvonku. Odvarom, ktorý si pripravíte z 5 lyžíc suchých bylín na liter vody a necháte ho povariť 15 minút, si omývajte ťažko hojace sa rany.

Ľubovníkový olej
Boľavý chrbát si ním potierajte 2-krát denne, najmä vtedy, ak vás sužujú reumatické bolesti alebo vás často sekne. Ľubovník v oleji prináša úľavu aj pri zápale sedacieho nervu. Môžete si ho už hotový obstarať buď v e-shopoch, od bylinkárov, alebo si ho vyrobte samy doma.

Vyrobte si ho samy
Potrebujete 300 ml slnečnicového oleja a sušený ľubovník bodkovaný. Bylinky nasypte do nádoby a olej prilievajte dovtedy, kým neprekryje bylinky. Dva týždne ho nechajte macerovať. Ak rastlinky absorbujú časť oleja, opäť ho dolejte, aby bol ľubovník vždy tesne pod hladinou. Po 14 dňoch ho preceďte a vlejte do menších uzatvárateľných nádobiek. Ľubovníkový olej neosoží iba pri bolestiach chrbta, ale zaberá aj na popáleniny. Ale až po tom, ako ich ochladíte poriadnou dávkou studenej vody. A to nie je všetko. Dva- či 3-krát denne si ho naneste aj na kŕčové žily, odreniny, štípance od hmyzu alebo opary. Verte, že sa vám uľaví.  

Rozmarín v oleji
Majte ho doma hlavne vtedy, ak mávate často stuhnuté svaly. Vďaka masáži s rozmarínovým olejom sa pekne uvoľnia, prekrvia a bolesť ustúpi. Tento prírodný zázrak vás môže zbaviť i svalovej horúčky, zmierni reumatické bolesti a uvoľní kŕče v svaloch. Naolejujte sa ním aj po ťažkej fyzickej námahe a tvrdšom športovom výkone.

Vyrobte si ho samy

Na prípravu rozmarínového oleja potrebujete fľašu s objemom 700 ml. Vložte do nej 5 až 6 vysušených kúskov rozmarínu lekárskeho a zalejte slnečnicovým olejom tak, aby boli rastliny v ňom ponorené. Nechajte ho stáť 2 týždne, rastliny vyberte a vo vzduchotesnej nádobe uložte na tmavé miesto. Môže sa pochváliť aj protizápalovými účinkami, preto si ním potierajte akné alebo si olejom pred umytím vlasov premasírujte vlasovú pokožku. Môže zastaviť vypadávanie vlasov.

Aj bazu má chrbát rád
V tomto prípade máme na mysli plody bazy čiernej. Teraz si ich môžete obstarať iba v e-shopoch. Nazbierať sa dajú na jeseň. Telo sa im poteší. Plody bazy sú nabité vitamínmi C, A a béčkami. Organizmus zásobia aj izoflavonoidmi, čo sú prirodzené antioxidanty, a resveratrolom, ktorý zas bráni ukladaniu tukov v cievach. Ďalšou pre zdravie dôležitou látkou je antokyanín. Je to antioxidant, ktorý zabíja hlavne vírusy.

Ale pozor! Plody bazy nikdy nejedzte surové. V semienkach, ktoré sú v zrelých bobuliach, sa nachádza sambunigrín. Ide o látku, ktorá uvoľňuje jedovatý kyanid. Varením ho zničíte a ich konzumácia je potom absolútne bezpečná.

Plody bazy majú skutočne zázračné účinky. Pocítia ich najmä tie z vás, ktoré pravidelne bolieva chrbtica a medzistavcové platničky. Oslobodia vás aj od nádchy a chrípky, skvelo sa dá po nich vypotiť. Baza pomôže aj málokrvným. Spomeňte si na ňu pri migréne, bolesti kĺbov, chrbtice či pri zápale trojklanného nervu. V takom prípade si pripravujte čaj. Potrebujete 2 lyžičky sušených plodov, krátko ich povarte v 300 ml vody a nechajte 20 minút lúhovať. Popíjajte 2- až 3-krát denne.

Bazový likér
Vyrobte si ho z 250 g rozmliaždených plodov, ktoré zalejete tvrdším alkoholom. Môže byť biely alebo farebný. Nalejte ho približne 3 centimetre nad vrstvu plodov. Po 10 dňoch liečivý extrakt preceďte a 2- až 3-krát denne si dajte pol deci.

Pomôže aj borievka
Chrbát sa poteší aj tmavým plodom borievky obyčajnej, no musíte ich používať zvonku. Vyrábajte si z nich kúpele alebo zábaly. Pomôžu nielen pri bolestiach chrbtice, ale aj pri reumatizme, dne, boľavých kĺboch či svaloch. Na prípravu kúpeľa potrebujete 4 šálky bobuliek, povarte ich 15 minút v 2 litroch vody. Potom liečivý roztok vlejte do vane.

Aby sa vám uľavilo, celú procedúru opakujte 2-krát týždenne, pričom kúpeľ má trvať maximálne 20 minút. Aj príprava zábalov je jednoduchá. Do borievkového odvaru namočte tkaninu a prikladajte na boľavé miesta. Pomôcť vám môže i borievkový olej. Dá sa kúpiť aj v e-shopoch. Natierajte si ním unavené svaly, boľavé kĺby a chrbát, taktiež miesta, do ktorých sa zahryzla reuma. Patrí aj na aknóznu pleť či oblasti s celulitídou. Oplatí sa vyskúšať.

Autor: Adriana Kováčová
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Prírodná medicína"

Poradňa