Červený melón vs žltý melón: Ktorá sladká zelenina má viac vitamínov a minerálov?

Červený melón vs žltý melón: Ktorá sladká zelenina má viac vitamínov a minerálov?

1. kolo: Energia
Hoci sa snažíte stravovať zdravo a diétne, nemusíte si odopierať tieto sladké plody. Cukor, ktorý obsahujú, vyvažuje množstvo vody v dužine, takže celková energetická hodnota je nízka. Dužina červeného vodového melóna je 126 kJ/100 g, dužina žltého cukrového melóna má 143 kJ/100 g. Bod pre červený melón.
Stav - 1 : 0

2. kolo: Vitamín A
Viete, že nedostatkom vitamínu A trpí okolo 250 miliónov ľudí? Tento vitamín rozpustný v tukoch patrí medzi silné antioxidanty a potrebujete ho pre silnú imunitu, zdravé oči, pokožku a sliznice. Najlepším zdrojom vitamínu A je pestrá a vyvážená strava – červené, žlté a oranžové ovocie a zelenina, zelená listová zelenina, vajcia, syry a tučné morské ryby. V 100 g červeného melóna je 569 IU (medzinárodných jednotiek vitamínu A, v 100 g žltého melóna 3 382 IU. Bod pre žltý melón.
Stav - 1 : 1

3. kolo: Draslík
Bez tejto minerálnej látky by nemohlo fungovať srdce ani nervová sústava. Dospelé ženy potrebujú denne okolo 4 700 mg draslíka. Nedostatok sa prejavuje únavou, poruchami srdcového rytmu, zvýšeným krvným tlakom, nevoľnosťou, svalovými kŕčmi. K veľkým stratám dochádza pri hnačke, užívaní diuretík a laxatív. V 100 g dužiny červeného melóna je 112 mg draslíka, v 100 g žltého melóna 267 mg. Bod pre žltý melón.
Stav - 1 : 2

Víťaz: Žltý melón
Cukrové melóny sú aromatickejšie a sýtejšie ako vodové. Dužina obsahuje celý rad bioaktívnych látok prospešných pre zdravie i krásu. Vysoký obsah vody v dužine vyživuje a zvlhčuje pokožku zvnútra a zároveň odvádza z tela škodlivé látky. Žltý melón sa hodí do ovocných aj zeleninových šalátov, k mäsu, šumivému vínu, do miešaných nápojov s alkoholom aj bez neho. Plátky alebo kúsky môžete podávať ako predjedlo samostatne i so šunkou, alebo ako zákusok na záver stolovania. Krájajte ho tesne pred podávaním, lebo rýchlo stráca farbu, šťavu aj chuť.

Autor: jb
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa