Chcete očistiť svoj vzťah? Robte TOTO!

Chcete očistiť svoj vzťah? Robte TOTO!

Začať robiť niečo odznova alebo jednoducho ináč je vždy skvelý nápad. Nikdy nie je neskoro.

Najmä, ak sa to týka vzťahu a kvality života v ňom. Prvým krokom je otvorene si priznať, že túžite po zmene a ste ochotná pre to niečo urobiť. Ak si vezmete inšpiráciu z našich nasledujúcich rád, veríme, že k žiaducej zmene vo vašom vzťahu dôjde už čoskoro.

Hovorte o veciach, ktoré vás trápia
V každom vzťahu existujú otázky, ktoré sa bojíme položiť nahlas. Niekedy je príčinou strach z reakcie, inokedy máme pocit, že otázka vyplýva z našej frustrácie a partnera by iba zbytočne podráždila. Jedno je však pravda. Ak budeme tieto otázky v sebe potláčať a odpovede si budeme iba domýšľať, náš vzťah sa bude rútiť do priepasti. Preto, pokiaľ máte pochybnosti o  vzťahu, je najvyšší čas získať ozajstné odpovede. Dajte hlas svojmu prežívaniu, pocitom či obavám, aby ste obaja zistili, čím žije ten druhý a nemuseli si to iba domýšľať.   

Argumentujte pokojným spôsobom

Vraciate sa počas hádky vždy do minulosti? Zvyknete na partnera útočiť, aby ste mu dokázali, že nemá pravdu? Kričíte? Rozčuľujete sa a rozdávate rany pod pás? Nuž, nečudo, že sa necítite vo vzťahu šťastná. Ak túžite po jeho zlepšení, potrebujete zmeniť spôsob argumentovania a hádania sa. Prvým predpokladom je počúvať, čo vám partner vlastne rozpráva. Nezvyšujte hlas, kým to nie je naozaj nevyhnutné. Existujú zásady konštruktívnej hádky, ktoré si s vami rád prejde každý psychológ pracujúci so vzťahovou problematikou. Neustále vytýkanie si minulosti je len známkou, že vám dochádzajú v hádke argumenty, a preto siahate po neférových zbraniach.

Pracujte na tom, aby ste partnerovi viac dôverovali
Nedostatok dôvery je sprievodným javom mnohých vzťahov. Dôležité je odlíšiť či nedôvera vyplýva z nejakého konkrétneho kroku, ktorý partner niekedy urobil a narušil ním vašu dôveru v neho alebo je to konštrukt, ktorý sa zrodil vo vašej hlave a vyplýva z vlastnej slabej sebadôvery. Ak ho budete neustále podozrievať, spovedať, vyčítať mu každý pohľad na ulici na cudziu ženu, váš vzťah stratí ľahkosť a radosť. Očista spočíva v tom, že budete pracovať na zvýšení vlastnej sebadôvery i dôvery v partnera. Ak je to všetko iba v rovine „haluzí“, partner potrebuje vedieť, že mu veríte a že si ho vážite.

Staňte sa jedným tímom a prestaňte navzájom súperiť
Páry veľmi často robia chybu v tom, že sa nevnímajú ako súčasť jedného tímu, ale súťažia medzi sebou. Vyčítajú si, kto koľko zarobí, kto vyniesol tento týždeň smeti častejšie, porovnávajú, koľkokrát boli na návšteve u jej rodičov a koľko u jeho, no najhoršie je, keď vzájomne spochybňujú svoje rodičovské kompetencie. Ak si budete predhadzovať, kto je v čom lepší rodič, ak budete neustále zbierať body a súťažiť, kto je lepší, zo vzťahu sa vytratí súdržnosť a harmónia. Prestaňte počítať skóre. Manželstvo nie je futbal. Aby váš vzťah fungoval, musíte sa spoločne deliť o úspechy i prehry a nezáleží na tom, koho úspech alebo prehra to bola. Raz potiahne vzťah jeden, inokedy druhý. Raz zarobí viac on, inokedy vy. Ste predsa jeden tím!

Nebuďte pasívne agresívna
Mlčíte, aby ste potrestali partnera? Ignorujete ho, ak niečo od vás chce, vyvolávate v ňom pocity viny, častujete ho ironickými poznámkami alebo sa „bránite“ otázkami typu: „Si ty normálny? To nemôžeš myslieť vážne!“? Tento typ správania je v rámci partnerskej komunikácie vysoko manipulatívny. Človek používajúci pasívnu agresivitu nevyjadruje na rovinu, čo mu vadí alebo svoj hnev. Nie je schopný a ochotný otvorenej komunikácie. A preto ak chcete svoj vzťah očistiť, nezastierajte, nebuďte ironickí, nevzbudzujte v partnerovi pocity viny, ale otvorte sa a úprimne povedzte, čo vás trápi.  

Autor: Radomír
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Rodinný život"

Poradňa