Chlapček alebo dievčatko? Kedy sa dá zistiť pohlavie bábätka?

Chlapček alebo dievčatko? Kedy sa dá zistiť pohlavie bábätka?

Otázka, ktorá zaujíma azda všetkých budúcich rodičov. Bude to dievčatko alebo chlapček? Kedysi to rodičia zistili až pri pôrode, dnes je už však bežné, že rodičia pohlavie svojho dieťatka poznajú už počas tehotenstva. Kedy sa toto tajomstvo dá odhaliť?

Ultrazvuk
Dnešné budúce mamičky podstupujú v rámci tehotenskej poradne aj ultrazvukové vyšetrenia, pri ktorých sa okrem iného dá zvyčajne odhaliť aj pohlavie bábätka. Niekedy to dokáže lekár „vidieť“ už aj pri ultrazvuku okolo 12. týždňa. Zvyčajne je vyššia šanca rozoznať pohlavie bábätka pomocou 3D ultrazvuku. Neraz však mamičky musia počkať až na ultrazvuk okolo 20. týždňa, kedy sa asi najčastejšie dozvedia, či pod srdcom nosia chlapčeka alebo dievčatko. Ďalší ultrazvuk potom býva okolo 30. týždňa.

Ultrazvukové vyšetrenie, hoci je to asi najčastejší spôsob odhalenia pohlavia bábätka, nemusí byť vždy spoľahlivé. Veľa závisí od toho, ako je bábätko počas vyšetrenia otočené, či dovolí nazrieť na svoje intímne partie, alebo si ich spoľahlivo chráni. Niekedy sa môže pomýliť aj lekár.
Ultrazvukové vyšetrenie sa ale nevykonáva s cieľom zistiť pohlavie bábätka, prvoradé je zistiť, či sa bábätko vyvíja tak, ako má a odhaliť prípadné odchýlky. Určenie pohlavia je len akýsi bonus navyše pre rodičov, ktorí si túto informáciu želajú vedieť.

Testy
Ak mamička nechce čakať na ultrazvuk alebo ultrazvukom lekár nedokáže odhaliť pohlavie bábätka, existujú aj špeciálne testy, ktoré môžu poskytnúť odpoveď na otázku, či chystať ružovú alebo modrú výbavičku. Výsledky sa získavajú zo vzorky krvi tehotnej ženy (zisťuje sa prítomnosť chromozómu Y) a je to možné už od 10. týždňa tehotenstva. Na túto možnosť sa môžete spýtať u svojho gynekológa. Výsledok sa potom budúci rodičia dozvedia ale najskôr po ukončenom 12. týždni tehotenstva (teda po prvom trimestri). Spoľahlivosť sa udáva vyše 99%.

4 dôvody, prečo je fajn rodiť do vody (+ riziká)

 

Odber plodovej vody
Vyšetrenie, ktoré dokáže odhaliť pohlavie bábätka veľmi spoľahlivo, je odber plodovej vody.
Robí sa však iba v nutných prípadoch, kedy je potrebné vylúčiť vývojové chyby bábätka a odporúča sa aj ženám vo vyššom veku. Toto vyšetrenie sa nerobí s cieľom určenia pohlavia dieťatka, nakoľko má svoje riziká.

Vedieť či nevedieť?
V dnešnej dobe je skôr trendom nechať si pohlavie bábätka zistiť dopredu ako sa nechať prekvapiť na pôrodnej sále. Rodičia tak ľahšie vyberú meno dieťatku, pripravia výbavičku a pre mnohých je tiež ľahšie „zžiť sa“ sa bábätkom, ak vedia, či to bude dcérka alebo chlapček. Je však aj veľa rodičov, ktorí si túto informáciu dopredu vedieť neželajú a nechávajú sa prekvapiť.

Autor: Mária

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa