Choroby z letného hmyzu: Ktoré štípance predstavujú riziko?

Choroby z letného hmyzu: Ktoré štípance predstavujú riziko?

Leto nie je iba obdobím dovoleniek, ale aj otravného hmyzu. Číha všade a môže vám pokaziť dni bezstarostného oddychu.

Komáre
Komárov je v našich končinách tento rok výrazne viac než inokedy a predstavujú čoraz väčšie riziko. Prenášajú množstvo nebezpečných chorôb, medzi ktorými je aj malária, horúčka dengue či západonílska horúčka. Na pozore by sa mali mať najmä tehotné ženy. Ak by ich poštípal komár prenášajúci vírus Zika, hrozí, že dieťa by bolo postihnuté vývojovou poruchou nazývanou mikrocefália. Najspoľahlivejší spôsob ochrany pred komármi predstavujú repelenty a pomôžu aj sieťky na oknách.

Kliešte
Kliešť prenáša hneď niekoľko nebezpečných ochorení ako napríklad kliešťovú encefalitídu, lymskú boreliózu a ehrlichiózu. Preto je potrebné hneď po návrate z prírody skontrolovať oblečenie i pokožku celého tela, či niekde nemáte kliešťa. Skočiť na vás môže nielen v lese, ale aj na prechádzke v parku či v záhrade.

Kliešť zvyčajne niekoľko hodín iba chodí po tele, než nájde miesto, ktoré sa mu zapáči. Je ideálne odstrániť ho prv, než sa „zahryzne“ a rozšíri infekciu. Ak sa u vás po napadnutí kliešťom prejavia vyrážky, horúčka, zimnica, stuhnutie šije či bolesti hlavy alebo kĺbov a svalov, vyhľadajte lekára.
Pred kliešťami vás ochránia dlhé nohavice a rukávy, zakrytá obuv a repelent.

Ovady
Ovad je väčší než mäsiarka a má čierne alebo sivé telo s veľkým očami. Štípu najmä samičky, ktoré môžu aj prenášať rôzne infekcie. Prehryzú sa cez kožu, čo je bolestivé, vzniká začervenanie a tvrdá opuchlina. Ovad vypustí do tela jed, ktorý môže u ľudí s citlivejším organizmom vyvolať alergickú reakciu a hrozí aj anafylaktický šok. Pri prudkých alergických reakciách je potrebné okamžite podať prvú pomoc a privolať lekára.

Ak ovad na vás prenesie infekciu, miesto bodnutia bude horúce na dotyk a vznikne hnisavá vyrážka. Aj pri takej situácii treba bez zbytočného odkladu ísť k lekárovi. Ovady priťahuje pot i parfumy. Môžete sa pred nimi ochrániť repelentom a odpudíte ich od seba oblečením svetlej farby. Od svojho tela ich odlákate, ak svoj organizmus zásobíte komplexom vitamínu B.

Ploštice
Ploštice nájdete aj v tých najluxusnejších hoteloch a neútočia iba v lete, ale celý rok. Zatiaľ nie je dokázané, že by prenášali závažné ochorenia, ale to z nich nerobí príjemného spolubývajúceho. Štípancami vedia posiať väčšiu časť tela, čo spôsobuje nepríjemné svrbenie. Ak si ploštice donesiete domov, pripravte si pevné nervy, pretože vás čaká dlhý boj. Nie je jednoduché zbaviť sa ich a možno budete potrebovať aj pomoc odborníkov na dezinsekciu.

  • Repelent by vás mal sprevádzať na výlete do prírody i pri večerných posedeniach.
  • Miesto bodnutia alebo uhryznutia hmyzom vždy poriadne dezinfikujte a snažte sa ho nedráždiť škrabaním.
  • Nezabudnite ani na ochranu svojho domáceho miláčika. Mačku i psa môžete ochrániť pred komármi i kliešťami obojkami, ktoré odpudzujú nežiaduci hmyz.

Nechcený suvenír z dovolenky
Do našich končín sa bez väčších problémov vie dostať aj exotický hmyz, ktorý prinesú turisti v batožine z dovolenky domov. Ak sa chystáte na dovolenku do tropických krajín, takýto nechcený suvenír si môžete doviezť aj vy. Ale aj priamo na dovolenke vás hmyz môže nakaziť nejakou tropickou chorobou. Preto buďte pri cestovaní obozretné a všímajte si na sebe všetky zvláštne zmeny.

Kedy treba spozornieť?

Ak sa u vás po poštípaní prejavia nasledujúce ťažkosti, neotáľajte s návštevou lekára.

Opuch
Mierne opuchnutie je bežným sprievodným javom poštípania. Zbystriť pozornosť treba, ak je opuch veľký a pretrváva niekoľko dní, prípadne sa rozširuje aj na iné časti tela.

Modranie
Okolo miesta bodnutia hmyzom sa vytvorí modrina, iba keď vo vašom tele začne prebiehať niečo vážnejšie, napríklad alergická reakcia alebo stafylokoková infekcia.

Vracanie
Vracanie je prejavom lymskej boreliózy, ktorú prenášajú kliešte, vírusu chikungunya, ktorý prenášajú komáre a môže sa objaviť aj po uhryznutí jedovatým pavúkom. Čím skôr sa v takom prípade dostavíte k lekárovi, tým lepšie.

Krvácanie z nosa
Krvácanie z nosa a ďasien je sprievodným javom zlyhávania krvného obehu, ktorý nastáva pri horúčke dengue. Prenášajú ju komáre a okrem spomínaného krvácania môžete pociťovať aj bolesť hlavy a bolesť za očami.

Bolesť na hrudi
Nie je to síce bežné, ale občas sa stane, že bodnutie hmyzom spôsobí vážnu alergickú reakciu, ktorá môže viesť až k zlyhaniu srdca. Ak si všimnete štípanec a začnete pociťovať bolesť na hrudi, okamžite volajte záchranku alebo choďte do nemocnice na pohotovosť.

Autor: Tatiana Kubicová
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa