Choroby ženského lona: Ktoré najviac bolia?

Choroby ženského lona: Ktoré najviac bolia?

Ochorenia, ktoré postihujú ženy najviac, sú práve z kategórie tých najzákernejších. Správna životospráva a zodpovedný prístup k preventívnymprehliadkam dokážu riziko značne minimalizovať. O aké choroby sa jedná?

Endometriáza vedie
Najčastejšie ženské ochorenie je endometriáza. Postihuje až 50 percentneplodných žien a zhruba polovicu žien, ktoré trpia panvovou bolesťou.Endometriáza je choroba, pri ktorej sa čiastočky maternicovej výstelkynachádzajú aj na iných miestach v tele.

Maternicová výstelka sa objaví napobrušnici, na pohlavných orgánoch, vaječníkoch, v priehradke medzi pošvou akonečníkom, na močovom mechúre, v črevách, na jazvách, v obličkách, pľúcach, vmozgových obaloch, vo vnútri maternicovej svaloviny alebo v oku.

Zasiahnutý orgán opuchne a pár dní pred začiatkom menštruácie nastúpiaintenzívne bolesti. Typickým symptómom tejto choroby je bolestivý pohlavný styka neplodnosť. V ložiskách endometriázy vaječníkov sa môže vyskytnúť ajkarcinóm.

Zhubné nádory ženských orgánov
Rakovina prsníkovej žľazy je najčastejším rakovinovým ochorením žien v západnejEurópe. Na tento druh rakoviny vo svojom živote ochorie 8 - 10 percent všetkýchžien. Rizikovými faktormi sú hlavne genetické predpoklady, ako rakovina prsníkau príbuzenstva, nadváha, neskoré alebo žiadne gravidity či hormonálna terapia.

Hneď po prsníkoch je ďalším najčastejším zhubným ochorením malígny nádormaternice. K rizikovým faktorom patrí skorá menštruácia, neskorá menopauza,cukrovka, obezita, vysoký krvný tlak, a aj fakt, že žena nerodila. Ochorenie saprejavuje krvácaním z maternice, ktoré môže byť rôznej intenzity. Pripokročilom postihnutí je sprevádzané miernymi bolesťami v podbrušku, hnisavýmalebo krvavým výtokom.

Častým ochorením postihujúcim čoraz mladšie vekové kategórie je karcinómkrčka maternice. Za najdôležitejší faktor sa v súčasnosti považuje infekciahumánnym papilomavírusom. Vznik nádoru úzko súvisí i so skorým pohlavnýmstykom, teda ešte pred 20. rokom života, častým striedaním sexuálnychpartnerov, vysokým počtom pôrodov alebo potratov, prvým pôrodom vo veľmi mladomveku, fajčením, drogami, no tiež s genetikou. Príznakmi ochorenia sú vodnatý až krvavý výtok, nepravidelná menštruácia,krvácanie po pohlavnom styku, bolesť v podbrušku. Neskôr sa pridajú urologickékomplikácie či komplikácie tráviaceho traktu.

Pomerne častým ochorením ženských pohlavných orgánov sú i malígne nádoryvaječníkov. Tieto dokonca v úmrtnosti pacientok vedú. Vyskytujú sa v mladom i vstaršom veku. Karcinóm pošvy sa najviac vyskytuje u starších, zriedka u mladýchžien. Medzi menej časté patria nádory vonkajších pohlavných orgánov. Ochoreniesa prejavuje silným pálením, svrbením a suchosťou na vonkajších rodidlách,krvácaním a zápachom z rozpadnutých nádorových ložísk.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa