Chráňte sa pred žilovou trombózou: V akom stave máte nohy?

Chráňte sa pred žilovou trombózou: V akom stave máte nohy?

Pri žilovej trombóze krv neprúdi v žilách tak, ako by mala. Stagnuje, až sa v určitom mieste vyzráža. Môže zablokovať žilu a až ohroziť život...

Žilová trombóza je ochorenie, ktoré nikoho nediskriminuje a je jedno, či postihuje ženy, alebo mužov, – tvrdí Juraj Maďarič z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Dôležité je, aby ste vedeli, kedy ste v ohrození.

„Všeobecne sa za vysoké riziko považuje dlhodobý pobyt v nemocnici, kde ste pripútaná na lôžko, ale aj chirurgický zákrok, napríklad operácia bedrového kĺbu alebo kolena. Riziko vzniku trombózy zvyšuje aj onkologické ochorenie, najmä ak je spojené s chemoterapiou, ale aj srdcové zlyhávanie,“ vysvetľuje doktor Juraj Maďarič.

Podľa jeho slov sú rizikové aj dlhé lety či dlhá cesta autom na dovolenku. Počas cestovania sa totiž hýbete menej ako bežne. V strehu buďte, ak sa trombóza objavila u vášho blízkeho príbuzného, ale aj keď užívate antikoncepciu, ste obézna, fajčíte alebo čakáte dieťa.

Čo vám hrozí

Srdcu trvá asi minútu, kým okysličí celý objem krvi. Tá sa potom musí dostať k všetkým orgánom a tkanivám. Ak sa v tepne vytvorí trombóza, čiže krvná zrazenina, vzniká nedokrvenie tkaniva alebo orgánu. Keď sa zrazenina vytvorí v srdcovej tepne, hrozí srdcový infarkt, v prípade mozgovej tepny cievna mozgová príhoda. Keď krvná zrazenina zablokuje žilu, ktorá odvádza odkysličenú krv z tkanív späť do srdca a pľúc, môže „cestovať“ a zachytiť sa v pľúcach.

Najčastejšie mýty o trombóze

 • Ženy sú ohrozené viac než muži – mýtus
 • Napriek tomu, že výskyt žilovej trombózy sa často spája s užívaním hormonálnej antikoncepcie a s tehotenstvom, podľa štatistík sú viac ohrození muži ako ženy v pomere 2 : 1.
 • Štatisticky má každý druhý Slovák príznaky chronického žilového ochorenia, ale až 75 percent ľudí ich ignoruje! Výskyt s vekom výrazne stúpa.

+ Riziko vzniku trombózy je rovnaké v každom ročnom období – mýtus
Vyššie je v lete. Ak v horúčavách málo pijete, dehydratujete sa a máte hustejšiu krv. Rizikové je aj dlhé cestovanie na dovolenku.

+ Nadváha a obezita súvisia so vznikom trombózy – pravda
Nadváha vytvára nadmerný tlak na žily v nohách a môže prispieť k vzniku trombózy.

+ Športovci sú mimo ohrozenia – mýtus
Hoci nedostatok pohybu je jedným z rizikových faktorov, športovci nie sú mimo ohrozenia. Vzniku trombózy „nahráva“ napríklad kombinácia dlhodobej náročnej fyzickej námahy a dehydratácie.

+ Fajčenie zvyšuje riziko trombózy – pravda
Fajčenie sa podieľa na vzniku onkologických ochorení, má negatívny vplyv na nenarodené dieťa počas tehotenstva, urýchľuje starnutie kože a ovplyvňuje srdcovo-cievny systém, teda aj žily.

 • Ak chcete predchádzať vzniku trombózy, pred dlhou cestou si nezabudnite navliecť kompresívne podkolienky, stehnovú pančuchu či špeciálne pančuchové nohavice. Kúpite ich v zdravotníckych potrebách.
 • Ak môžete, poprechádzajte sa alebo sa aspoň postavte. Ak máte nohy skrčené v pravom uhle viac ako 5 hodín a máte už po štyridsiatke, pravdepodobnosť, že sa vám upchá niektorá z hlbokých žíl, je pomerne veľká. Ak chcete nohám trocha uľaviť a preložíte si jednu cez druhú, situáciu ešte zhoršíte.


Čo vám pomôže

 • veľa pite, ak nedodržiavate pitný režim, zhustne vám krv
 • cestujte vo voľnom a v pohodlnom oblečení
 • počas letu alebo jazdy autobusom si vyzujte topánky
 • nohám pomôže, aj keď ich zdvihnete a trochu si poleňošíte. Uľavíte cievam a podporíte celkové prekrvenie organizmu.
 • jedzte potraviny, ktoré odvodňujú a zlepšujú prekrvenie. Vhodná je pohánka, strukoviny, kapustová a hľuzová zelenina, cibuľa, zemiaky, sója, špenát, paprika.   pohybujte nohami vždy, keď je to možné
 • športujte, najvhodnejšia je turistika, beh, plávanie, tanec či bicyklovanie
 • vyvarujte sa priameho pôsobenia tepla, teda zabudnite na horúce kúpele, saunu, opaľovanie či horúce vosky
 • nenoste tesné oblečenie, obuv s vysokými podpätkami ani bez podpätkov. Pre nohy je ideálna obuv s 3 až 4 cm podpätkami.

Príznaky chorých žíl
Najskôr sa vám na nohách objavia modré alebo fialovočervené žilky s priemerom menej ako 1 milimeter, ktoré pripomínajú metličky. Neskôr rátajte s takzvanými retikulárnymi žilami. Sú už o niečo väčšie a výraznejšie. V strehu buďte, ak vám nohy pošpatia vetvové kŕčové žily. Ide o rozšírené, kľukaté povrchové žily s priemerom vyše 3-4 milimetrov.
Kým metličky a retikulárne žily môžete považovať za kozmetický a len sčasti za zdravotný problém, na vetvové kŕčové žily sa už musí pozrieť lekár.

Najčastejšie príznaky chronického žilového ochorenia:
- pocit ťažkých nôh
- únava nôh
- pocity horúčavy alebo, naopak, pocit chladu v nohách
- svrbenie kože
- kŕče v lýtkach
- zvýšená potivosť nôh
- bolesti nôh najmä po dlhodobom sedení či státí
- opuchy

Vyhľadajte lekára
Kŕčové žily rozhodne nepodceňujte. Návštevu u lekára neodkladajte, ani keď vám opuchne noha. Čo ak ju spôsobila žilová trombóza? Hrozí, že sa krvná zrazenina odtrhne a vyvolá pľúcnu embóliu, ktorá sa môže s končiť aj smrťou. Lekára navštívte, aj keď vám pravidelne opúchajú obe nohy, hoci ste sa neudreli, máte na koži fialovohnedé fľaky alebo si objavíte ekzémy. Neprehliadajte ani pocit ťažkých nôh, pálenie nôh, bolesti pozdĺž žíl a rozšírené žilky na nohách.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa