Chudnete ani nechcete? Môže byť za tým vážna choroba

Chudnete ani nechcete? Môže byť za tým vážna choroba

Rakovina žalúdka sa vyvíja v tkanivách sliznice žalúdka. Nie sú známe žiadne presné príčiny.

Riziko zvyšujú peptické vredy spôsobené baktériou H. pylori, zápal žalúdka, fajčenie, rodinná história rakoviny žalúdka a nedostatok pohybu, zlá strava a obezita. Rakovina žalúdka v skorých štádiách nevyvoláva žiadne príznaky, ale symptómy sa zhoršujú ako sa rozširuje.

1. Bolesť alebo nepríjemný pocit
Pocit plnosti alebo napätia v bruchu môžu byť prvým príznakom rakoviny žalúdka. Tlaky alebo príležitostné ostré bolesti, nadmerné grganie alebo pocit celkovej nepohody sprevádzajú ochorenie tiež. Pálenie záhy a poruchy trávenia sú bežné. Aj konzumácia stravy môže zvýšiť bolesť alebo nepohodlie.

2. Ťažkosti s prehĺtaním
Pacienti s rakovinou žalúdka majú ťažkosti s prehĺtaním. Ako choroba postupuje, prehĺtanie sa stáva ešte ťažšie, pretože rakovina rastie. V prípade, že je rakovina vyššie v tráviacom trakte, ťažkosti s prehĺtaním nastanú skôr.

3. Nevoľnosť a zvracanie
Nevoľnosť a zvracanie má mnoho rôznych dôvodov, ktoré sa môžu pohybovať od vírusu, otravy jedlom alebo vredov, ale aj rakoviny žalúdka. Ak nevoľnosť a zvracanie neodchádzajú, ale sa stupňujú a zbadáte krv vo zvratkoch, obráťte sa na lekára.

4. Chudnutie
Chudnutie bez snahy schudnúť môže byť príznakom rakoviny žalúdka. Strata chuti do jedla alebo nechuť na obľúbené potraviny sa môže po čase objaviť. Aj pocity plnosti, aj keď ste hladní.

5. Pocit plnosti
Vzhľadom k tomu, že rakovina postupuje, môže byť žalúdok alebo brucho nafúknuté. Opuch brucha môže znamenať hromadenie tekutiny alebo rast nádoru. Brucho môže vyzerať väčšie, alebo nafúknuté, a to hlavne vtedy, keď nedochádza k rýchlemu nárastu telesnej hmotnosti po celom tele.

6. Zvracanie s prímesou krvi alebo krv v stolici
Prítomná krv vo zvratkoch alebo stolici môže byť príznakom rakoviny žalúdka. Krvácanie, ktoré začína v žalúdku býva jasno červené vo zvratkoch. Stolica je zase tmavá ako kávová usadenina, s červeným krvavým poterom.

7. Celkový pokles zdravia
Ľudia, ktorí sú za normálnych okolností veľmi aktívni, s množstvom energie, sa zrazu cítia unavení alebo nie sú schopní držať krok s ich bežnými činnosťami. Celkový pokles zdravia môže byť príznakom mnohých problémov, vrátane rakoviny žalúdka.

Autor: bb
Foto: profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa