Chudnutie, ktoré zničí vaše črevá: NA TOTO hneď zabudnite!

Chudnutie, ktoré zničí vaše črevá: NA TOTO hneď zabudnite!

Určite ste v rámci vášho extrémneho chudnutia, vyskúšali v živote už všeličo, aj laxatíva. Veľa žien má pocit, že sa po nich výborne chudne. Avšak, používať preháňadlá ako tabletky na chudnutie je potenciálne nebezpečné!

Nielen, že môžu tieto lieky poškodiť váš tráviaci trakt, ale sú schopné spôsobiť život ohrozujúce poškodenie srdca a obličiek. Preto by ste nemali používať žiadne preháňadlá bez konzultácie so svojím lekárom, tobôž nie v kombinácii s ďalšími diétami a experimentovaním s jedlom.

Dôsledky na zažívací trakt
Ak ste si nedali povedať a užili ste v poslednom čase príliš veľa preháňadiel, vaše hrubé črevo sa na nich môže stať závislé. Problém nastáva vtedy, keď si črevo zvykne „nepracovať“. Keď sa budete chcieť pravidelne vyprázdniť, budete musieť použiť ďalšie preháňadlo. Nakoniec, nebudete môcť mať stolicu vôbec bez použitia laxatív.

Výživové dôsledky
Či už používate rektálne čapíky alebo ústne tablety, preháňadlá vytvoria život ohrozujúce nutričné nedostatky. Čo to znamená? Laxatíva totiž telo zbavujú aj vody, ako aj základných živín a vitamínov. Hmotnosť síce stratíte, ale je to len výsledkom dehydratácie. Akonáhle sa zase napijete vody, máte to späť. Dehydratácia môže spôsobiť rozmazané videnie, mdloby, poškodenie obličiek, slabosť a v niektorých prípadoch aj smrť.

Srdce a obličky

Vaše telo sa snaží neustále udržiavať elektrolytickú rovnováhu, čo je harmonizácia základných minerálov, ako je draslík, sodík a vápnik. Keď budete zneužívať laxatíva, rozbije to elektrolytickú rovnováhu v tele a priamo ovplyvní vaše orgány, svaly a nervy. Poruchy rovnováhy elektrolytov môžu spôsobiť zlyhanie obličiek, bolestivé obličkové kamene a poškodenie srdca. Ťažká nerovnováha elektrolytov môže spôsobiť smrť srdcovým zlyhaním.

Prírodné alternatívy
Ak máte zápchu a laxatíva nepoužívate na chudnutie, ale na vyriešenie vašich problémov so stolicou, skontrolujte si najprv svoje stravovacie návyky a vedľajšie účinky všetkých liekov, ktoré užívate. Niektoré lieky na predpis môžu spôsobiť zápchu. Predtým, ako užijete preháňadlo, skúste vypiť najmenej osem pohárov vody denne a pridajte k tomu aj viac ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov. Takéto „laxatíva“ vám rozhodne nespôsobia žiadne problémy.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa