Chystáte sa rekonštruovať? Prestavbu bytu radšej ohláste

Chystáte sa rekonštruovať? Prestavbu bytu radšej ohláste

Rozhodli ste sa prerobiť kúpeľňu, zrušiť jadro alebo zbaviť sa „nepotrebnej“ steny? Tak vedzte, že rekonštrukcia nie je hračka!

Prv než sa pustíte do búrania a začnete znepríjemňovať hlukom a vibráciami ostatným susedom život, preverte si, či by ste nemali svoje práce ohlásiť na stavebnom úrade.

S povolením
Stavebné povolenie potrebujete vždy, keď sa chystáte zasiahnuť do nosných konštrukcií budovy. Zrušenie jedinej steny totiž môže narušiť statiku celej stavby. Ak teda plánujete robiť zásah do nosnej steny alebo panelu, prípadne sa chystáte obrátiť celý byt „naruby“ a úplne zmeniť jeho dispozíciu, rozhodne svoj zámer nezatajte.

V takom prípade budete potrebovať stavebné povolenie, podporené vyjadrením skúseného statika, a súhlas správcu bytového domu. Statik posúdi, či „prerábka“ nezasiahne do konštrukcie vášho bytu, ale aj bytového domu ako celku.

Bez povolenia
Stavebné povolenie nebudete potrebovať, ak sa nechystáte búrať žiadne steny, ale chcete len vynoviť kúpeľňu, vymeniť starú vaňu za novú, zmeniť obkladačky alebo ste zatúžili po novej kuchynskej linke či zárubniach. Nič však nepokazíte, ak sa pôjdete informovať na stavebný úrad, lebo práve ten váš môže mať prísnejšie pravidlá. Platí to, aj keď sa chystáte zaskliť balkón. Ak sa ním výrazne zmení vzhľad budovy, bez stavebného povolenia to nepôjde.

Informujte susedov
Na spoločné vchodové dvere či iné viditeľné miesto umiestnite oznam pre susedov. Požiadajte ich o zhovievavosť, ale najmä im oznámte približný časový rozsah, odkedy a dokedy bude prerábka prebiehať. Ak ste na ňu potrebovali povolenie stavebného úradu, vyveste aj jeho fotokópiu. Ak si nechcete znepriateliť susedov, snažte sa udržiavať čistotu v spoločných priestoroch bytovky. Stavebný odpad nevyhadzujte ku kontajnerom. Odvážajte ho do zberného dvora alebo si prenajmite veľkokapacitný kontajner.

Nočný pokoj
Nezabúdajte dodržiavať nočný pokoj, najmä ak ste sa rozhodli byt prerobiť svojpomocne. Ak ste prerábanie bytu zverili firme, jej pracovníci s prácami zvyčajne končia okolo 16. až 17. hodiny, takže problém s dodržiavaním nočného pokoja odpadá. Vyberajte si však overených robotníkov. Porovnajte ponuky viacerých firiem, dajte na odporúčania. Je predpoklad, že by so stavebnými prácami mohli skončiť v dohodnutom termíne a vykonať kvalitnú prácu.
Nezabudnite spísať so stavebníkom písomnú zmluvu o diele. V nej čo najpresnejšie špecifikujte rozsah stavebných prác, ich cenu, prípadný spôsob reklamácie a podobne.

Kúpeľňa tip-top
To, akú formu dáte svojej kúpeľni, ovplyvňuje najmä jej veľkosť. Ak máte v kúpeľni aj toaletu, misu aspoň oddeľte tak, aby ste pri umývaní zubov či sprchovaní nemali na ňu výhľad. Ak zvolíte závesný záchod, ušetríte v porovnaní s klasickou toaletou až 20 centimetrov miesta. Od vane a umývadla toaletu najjednoduchšie oddelíte sklenou zástenou, paravánom či sklobetónovými tvárnicami. Rovnako môžete postupovať pri oddeľovaní ostatných častí kúpeľne od sprchovacieho kúta.

Rohové riešenie
Ušetriť nejaké centimetre dokáže v malej kúpeľni vhodne tvarovaná vaňa. Ak túžite po rohovej, ale tlačíte sa v štandardnej panelákovej kúpeľni, nezúfajte. V súčasnosti kúpite pomerne lacno malú rohovú akrylovú vaňu prispôsobenú malej kúpeľni. Pri jej inštalovaní však dbajte na to, aby ste mali okolo nej dostatok priestoru na pohyb. Architekti odporúčajú minimálne 70 centimetrov.

Tapetovanie
V móde sú veselé farby a odvážne vzory. Ak vám steny ešte stále „zdobia“ pôvodné tapety, dolu s nimi! Steny navlhčite špongiou namočenou vo vode, do ktorej ste pridali kvapku saponátu. Vodou nešetrite, tapety budete musieť navlhčiť viackrát, kým povolia.

Naša rada
Keď lepidlo nemieni povoliť, postupne odstraňujte navlhčené tapety širokou maliarskou špachtľou.

Skoncujte s plesňami
S plesňami môžete bojovať nielen v starom dome, ale aj v novostavbe s dôkladne tesniacimi oknami. Aj keď si dáte vypracovať kvalitný architektonický návrh, neznamená to, že si na vás plesne nepočkajú. Aj v najmodernejších budovách vznikajú tepelné mosty, kde sa kondenzuje vzdušná vlhkosť. Tá je živnou pôdou pre vznik plesní. Experimenty dokázali, že riziko plesne vzniká, skôr ako nastane povrchová kondenzácia vodnej pary.

Dá sa jej zamedziť, ak určíte minimálnu vnútornú povrchovú teplotu. Pre obytné budovy sa uvažuje o vnútornej teplote 20 stupňov Celzia a relatívnej vlhkosti vzduchu do 50 percent.
Ak sa v interiéri na mieste, kde vznikol tepelný most, kondenzuje vodná para a vlhkosť vzduchu stúpne nad 80 percent, vzniká ideálne prostredie na rast plesní. Často sa objavujú v horných rohoch miestností či pri oknách.

Alergie útočia
Splesnivené rohy sú zdrojom alergií, zapríčiňujú zápaly priedušiek, chronický kašeľ či astmu, dráždia sliznice a spôsobujú kožné alergie. Vlhko vzniká v kúpeľni po sprchovaní, v miestnostiach, kde sušíte bielizeň, pri varení, žehlení, polievaní kvetov a vytvárate ho aj dýchaním. Bežná štvorčlenná rodina môže za deň vyprodukovať až 14-tisíc gramov vzdušnej vlhkosti. Ak ju nevyvetráte, usadí sa.

Zbavte sa ich!
Stenu ohrejte na 60 až 70 stupňov Celzia. Môžete použiť aj obyčajný fén, ale lepšie vám poslúži profesionálny odvlhčovač muriva. Dávajte pozor, aby prúd vzduchu nerozfúkaval spóry plesní do miestnosti. S profesionálnym ohrievačom na vysušovanie stien je to hračka. Špecializovanú pištoľ kúpite v obchode s náradím. Stenu ohreje na 50, ale aj na 650 stupňov.

Autor: mam
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Domáce práce"

Poradňa