Čierne ríbezle vs čučoriedky: Ktoré bobuľky majú viac vitamínov?

Čierne ríbezle vs čučoriedky: Ktoré bobuľky majú viac vitamínov?

1. kolo: Vitamín C
Najdôležitejší zo všetkých vitamínov, ktorého nikdy nie je dosť. Keď si každý deň doprajete štedrú porciu vitamínu C z čerstvých prírodných zdrojov, posilní vám imunitu a ochráni pred rôznymi chorobami. Medzi najlepšie zdroje céčka patrí ovocie a zelenina. V 100 g čiernych ríbezlí sa nachádza 181 mg vitamínu C, v 100 g čučoriedok len 9,7 mg. Bod pre čierne ríbezle.
Stav - 1 : 0

2. kolo: Železo

V ľudskom tele sa nachádza 3 až 5 g železa, z toho 70 % v hemoglobíne červených krviniek, kde slúži na transport kyslíka z pľúc ku každej telesnej bunke. V strave prijímame denne 10 až 20 mg železa, z toho sa však vstrebáva len 1 až 2 mg. Na jeho lepšie vstrebávanie treba prijímať aj dostatok vitamínu C, preto je železo z čiernych ríbezlí dobre využiteľné. V 100 g čiernych ríbezlí je 1,54 mg železa, v 100 g čučoriedok 0,28 mg. Opäť bodujú ríbezle.
Stav - 2 : 0

3. kolo: Antioxidanty

Bobuľové ovocie má ohromnú antioxidačnú silu - schopnosť pohlcovať škodlivé voľné radikály. Odborne sa označuje ako antioxidačná kapacita (ORAC) a je merateľná. Najviac antioxidantov je v tmavých bobuliach, napríklad čierne ríbezle a čučoriedky majú vysoký obsah flavonoidov nazývaných antokyaníny. Antioxidačná kapacita čiernych ríbezlí je 7 957 mikromolov TE/100 g, pestovaných čučoriedok 5 562 mikromolov TE/100g. Bod pre ríbezle.
Stav - 3 : 0

Víťaz: Čierne ríbezle
Pre výraznú arómu a trpko-kyslastú chuť si ich nie každý obľúbi, ale patria k najcennejším darom leta. Sto gramov bobuliek obsahuje až trojnásobok dennej potreby vitamínu C a množstvo ďalších antioxidantov, okrem antokyanínov aj betakarotén, zeaxantín, luteín a kryptoxantín. V čiernych ríbezliach sa nachádzajú aj vitamíny skupiny B a minerálne látky ako meď, vápnik, fosfor, mangán, horčík a draslík.

Autor: jb
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa