Cítite sa zdravá? Aj tak vám môže ísť o život!

Cítite sa zdravá? Aj tak vám môže ísť o život!

O tom, že máte nebezpečne vysoký krvný tlak, nemusíte ani vedieť. Hoci sa môžete cítiť zdravá, ohrozuje vaše zdravie a život. RADÍ kardiológ Gabriel KAMENSKÝ

Hypertenzia sa týka čoraz mladších ľudí a stáva sa civilizačným ochorením modernej doby. Približne každý desiaty človek v pokročilejšom veku trpí fibriláciou predsiení srdca, teda poruchou srdcového rytmu.

Je to síce jedno z najčastejších ochorení srdca, no takmer 70 percent ľudí ani len netuší, že predstavuje hrozbu. V priebehu krátkej chvíle však môže vážne ohroziť zdravie alebo život. Mozgová porážka po sebe zanecháva spúšť, ktorá vám obráti život naruby.

Nebezpečné chvenie
„Pri fibrilácii sa predsiene fakticky iba chvejú, kmitajú veľkou rýchlosťou. Chýbajú pri tom adekvátne kontrakcie a v srdci sa môžu tvoriť krvné zrazeniny,“ varuje doktor Kamenský. Keď sa srdce vráti do pôvodného rytmu, môže zrazeninu vypudiť a váš osud závisí od toho, ktorým smerom bude zrazenina v tele putovať. Najhoršie je, ak sa dostane do mozgu.
„Závažnosť mozgovej porážky závisí od veľkosti zrazeniny, ale aj od jej lokality. Veľká zrazenina nezriedka znamená smrť, menšia spôsobuje mozgovú porážku rôzneho stupňa závažnosti,“ vysvetľuje kardiológ.

Príčina? Neznáma
Po päťdesiatke má takmer každý druhý človek vysoký krvný tlak, ktorý je rizikovým faktorom ochorenia krvného obehu, srdcovej a obličkovej slabosti. Krvný tlak, ktorý opakovane presahuje hodnoty 140/90, treba liečiť. V mnohých prípadoch odhalia lekári tento problém pri bežnej preventívnej prehliadke alebo v rámci vyšetrení na iné ochorenie.

Čo je príčinou vysokého krvného tlaku? Vo väčšine prípadov ide o primárnu hypertenziu, keď lekári nevedia určiť žiadnu organickú príčinu, no u každého druhého pacienta je dedične podmienená. Podieľa sa na nej aj nadmerné solenie, prehnaná konzumácia alkoholu a stres. Iba 5 percent problémov s vysokým krvným tlakom má sekundárnu hypertenziu s organickou príčinou, napríklad pri ochorení obličiek alebo ciev.

Máte tlakomer?
Okrem toho, že budete pravidelne chodiť k lekárovi na preventívne prehliadky, krvný tlak by ste si mali kontrolovať aj doma. Pri niektorých moderných digitálnych tlakomeroch môžete využiť tiež funkciu mobilnej aplikácie, ktorá uľahčí meranie tlaku a bude zhromažďovať údaje. Výhodou je aj takzvaná Intelli manžeta s 360-stupňovou presnosťou, ktorá meria nezávisle od toho, ako ju nasadíte okolo paže.

Polovica dospelej populácie
Podľa štatistík trpí vysokým krvným tlakom, teda arteriálnou hypertenziou, 20 až 50 percent dospelých. Viac ako tretina Slovákov má hypertenziu a vo vekovej skupine nad 60 rokov je to viac ako polovica.

Ako vybrať tlakomer?
RADÍ odborník zo siete elektropredajní Rudolf BARANOVIČ

Tlakomer by mal byť súčasťou každej domácej lekárničky. Čím by ste sa pri jeho výbere mali riadiť? Kvalitné tlakomery nie sú najlacnejšie. Vyššia cena je znakom kvality a spoľahlivých výsledkov merania. „Pri výbere si všímajte aj certifikáty. Nafúknuť manžetu s balónikom dokáže každý tlakomer. Dôležitá je však hlavne presnosť nameraných údajov, ktorú má na starosti samotný prístroj,“ hovorí Rudolf Baranovič. Preto hľadajte skratku BHS, IP alebo AAMI.

Zápästie alebo rameno?
Pri mechanickom tlakomeri je dôležité jeho správne kalibrovanie, aby sa pri meraní neskresľovali výsledky. Môžete si vybrať z dvoch typov manžiet, a to na zápästie, alebo na rameno. Modely s meraním na zápästí sú síce skladnejšie a ľahšie, no ak si chcete tlak merať pravidelne, radšej si kúpte tlakomer s manžetou na rameno. Vyberajte takú, ktorá bude „súhlasiť“ s obvodom vašej ruky. A v neposlednom rade si vyberte klinicky overený prístroj.

Ako na to?
1. Ak si musíte merať tlak pravidelne, dbajte na to, aby ste si prvé meranie urobili približne v rovnakú hodinu po rannom prebudení a pred užitím liekov. Snažte sa dodržiavať rovnaké podmienky merania.
2. Pol hodiny pred meraním tlaku nevykonávajte fyzickú aktivitu, nejedzte, nepite a nefajčite.
3. Opakujte meranie, za spoľahlivý je považovaný priemer dvoch až troch meraní s približne trojminútovým odstupom. 
4. Tlak si merajte vždy v strede a na rovnakej ruke, s tlakomerom umiestneným na úrovni srdca. 
5. Ak máte kolísavý tlak alebo ste zistili výraznejšie odchýlky, poraďte sa so svojím lekárom.

Autor: red

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa