Čo dokáže... citrónová šupka s tvárou a lupinami?

Čo dokáže...  citrónová šupka s tvárou a lupinami?

O citrónovej šťave je známe, že je skvelý čistič. Viete však, aké mnohoraké využitie má v domácnosti aj šupka z citróna? Už ju nevyhadzujte!

1. Je liekom
Citrónová šupka je výživnejšia ako šťava z citróna, lebo obsahuje až 5-krát viac živín. Šupky tiež pomáhajú udržať zdravé srdce, no majú aj schopnosť znižovať hladinu zlého cholesterolu v krvi. Môžu za to polyfenolové flavonoidy. Okrem toho obsahujú vyše 20 zlúčenín, ktoré pomáhajú bojovať proti rakovine. Sú také účinné, že dokážu spomaliť rast rakovinotvorných buniek, dokonca ich zabiť.

2. Pohlcuje zápach
Ani vaša chladnička nevonia vábne? Ak nepomáha dokonalá očista, pomôžte si kôrkou z citróna. Tá dokáže absorbovať pachy a chladničku príjemne prevonia.

3. Proti lupinám
Ak sa neviete zbaviť nepekných lupín vo vlasoch, nemusíte si hneď kupovať drahý šampón. Pomôže vám citrónová šupka, ktorou si budete trieť pokožku hlavy. Za niekoľko dní pravidelnej „masáže“ váš problém odstráni.

4. Na kinetózu
Ak vám nerobí dobre cestovanie, pomôže vám obyčajná šupka z citróna. Počas jazdy autom alebo autobusom ju ovoniavajte, ale lepší efekt dosiahnete, keď ju budete žuť.

5. Proti zápachu
Krájali ste cibuľu alebo pripravovali rybu a neviete sa zbaviť zápachu rúk? Príjemnú arómu im dodá čerstvá šupka z citróna.

6. Osvieži vzduch
Čerstvá citrónová šupka príjemne prevonia váš byt. Stačí, ak ju umiestnite na radiátor, ostatné už zabezpečí teplo.

7. Vybieli zuby
Zabudnite na nepríjemne stŕpnuté zuby, ktoré ste bielili citrónovou šťavou. Podobnú službu vykoná aj šupka, lebo obsahuje kyseliny, ktoré dajú zasivenosti zbohom. Zuby šúchajte bielou časťou kôrky. Po použití ústa dôkladne vypláchnite.

8. Na tvár
Minulo sa vám tonikum na čistenie pokožky tváre? Krátkodobú službu vám poskytne vnútorná biela strana citrónovej šupky. Pri jej použití však obchádzajte citlivú oblasť okolo očí a tvár po „očiste“ dokonale opláchnite vodou.

9. Proti tvrdnutiu cukru
Stačí, ak máte doma vlhko a cukor sa zmení na skalu. Ak doň vložíte suchú citrónovú kôrku, máte po starostiach. Šupka absorbuje prebytočnú vlhkosť a cukor ostane sypký.

10. Chrumkavé kura
Pečené kurča, po ktorom sa len tak „zapráši“, pripravíte, ak doň pred pečením vložíte kôrku z biocitróna. Bude mať lahodnú chuť, neodolateľnú vôňu a kôrka bude krásne chrumkavá.
Viac informácií z článku nájdete v aktuálnom vydaní Báječnej Ženy č.39

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Domáce práce"

Poradňa