Čo dokáže... vata s domácimi rastlinami či zápachom?

Čo dokáže... vata s domácimi rastlinami či zápachom?

Kedysi bola súčasťou kozmetickej skrinky každej ženy. Dnes bežnú vatu nahradili iné vecičky, ale v domácnosti občas dokáže zázraky. Viete, na čo sa dá použiť vata?

1. Pasca na myši
Ak chováte nejaké hospodárske zvieratko, istotne už máte s myšami akú-takú skúsenosť. Nemusíte ich hneď lapať do pascí a brať im život. Stačí, ak im do klietky prichystáte voňavú návnadu - myši zbožňujú vône. Kúsok vaty pokvapkajte výpekom zo slaniny, vložte do pasce a čakajte. Do takto voňavej pasce sa myš určite čoskoro lapí.

2. Náhradný tmel
Odpadol vám z okien kúsok tesnenia? Pri starších oknách tesnených tmelom sa to občas stáva. Ľahko si poradíte, ak zmiešate vatu s tekutým lepidlom na papier. Presne s takým, ktoré po zaschnutí vytvára gumu. Hmotu naneste na poškodený rám okna a nechajte vyschnúť. A máte dokonalú náhradu tmelu!

3. Pre rastlinky
Konzumácia predklíčených rastlín je v móde už zopár rokov. Ak si chcete dopestovať vlastné, poľahky to urobíte aj doma. Na plytký tanier naneste vrstvu vaty a zalejte ju vodou tak, aby bola vata mokrá, ale neplávala. Potom už len stačí nasypať semienka a počkať pár dní, kým vyklíčia. Zaručene ekologické klíčky sú na svete, tak dobrú chuť.

4. Rýchly odsávač vody

Vodovodná batéria vám stále presakuje? Kým k vám dorazí vodoinštalatér, aby galibu odstránil, pomôžte si vrstvou vaty. Tesne ju namotajte okolo slziaceho miesta. Pozor však, je to len krátkodobé riešenie.

5. Na zrkadlá
Podobnú službu ako špeciálne obrúsky na leštenie okien a zrkadiel vám urobí aj obyčajná vata. Okná postriekajte bežným čistiacim prostriedkom na báze alkoholu a chumáčom vaty ich preleštite. Získate zrkadlá bez šmúh a okná, ktoré vám bude závidieť nejedna suseda...

6. Odstráni zápach
Už vám chladnička opäť nepríjemne zapácha, aj keď ste ju dôkladne poumývali? Nič to, pomôže vám chumáč vaty a trocha octu. Vatu dajte do misky a polejte octom. Vložte do chladničky a nepríjemný zápach bude o chvíľu minulosťou. Bonusom bude, že ocot sa vám pri neopatrnej manipulácii nevyleje na potraviny v chladničke.

7. Prevonia domácnosť
Nasiakavá schopnosť vaty vám pomôže prevoňať domácnosť aj skrine. Stačí zopár kvapiek esenciálneho oleja alebo obľúbeného parfumu. Nakvapkajte ich na kúsok vaty a nenápadne ukryte. Aróma sa bude pozvoľna vyparovať, aj keď vata úplne vyschne...

8. Rýchly bezdotykový odlakovač
Už sa vám stalo, že ste si pri lakovaní poškodili čerstvo nalakovaný necht. Ako ho však vyčistiť, keď ostatné sú ukážkovo krásne? Natlačte vatu do úzkej nádobky (napríklad od žuvačiek) a nakvapkajte na ňu trochu odlakovača. Potom stačí „nepodarený“ necht vopchať do nádobky, párkrát prstom otočiť a lak je preč.

Autor: mam
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Domáce práce"

Poradňa