Čo je horšie na srdce: Mäso či mlieko?

Čo je horšie na srdce: Mäso či mlieko?

Veľa výskumov dokazuje, že rastlinné bielkoviny pomáhajú znižovať koncentráciu krvného cholesterolu, zatiaľ čo živočíšne bielkoviny túto koncentráciu dramaticky zvyšujú.

Živočíšne produkty charakterizujú tri zložky: tuky, cholesterol a živočíšne bielkoviny. Kritika mieri prevažne len na nasýtené tuky a cholesterol.

Čo však spôsobuje srdcové choroby je živočíšna strava ako celok, alebo len jej izolované zložky? Aj keď výživa má významný vplyv pri prevencii chorôb, u jedincov v pokročilom štádiu srdcovej choroby, vplyv stravy je potlačovaný a kladený na vedľajšiu koľaj.

Operácia často nič nerieši
Chirurgické zákroky sú však ďaleko menej účinné, než si predstavujeme. Medzi vedľajšie účinky operácie by-passu patrí infarkt myokardu, dýchacie problémy, komplikácie spojené s krvácaním, infekcie, mŕtvica.

Z vnútornej strany ciev sa uvoľňujú pláty, krv zanesie tento odpad do mozgu, kde vznikajú tzv. mini infarkty. 79% pacientov vykazovalo isté poruchy myslenia ešte 7 dní po operácii. Do 10 rokov po tejto operácii polovica pacientov zomrie.

Liečba jedlom
To, že srdcovú chorobu môžeme poraziť pomocou najjednoduchšieho prostriedku, a to jedlom, sa dnes snažia dokázať niektorí lekári. Cievy sa vraj dajú opraviť. U operovaných pacientov, ktorí sa stravovali bez živočíšnych tukov, sa vyskytla srdcová príhoda iba u tých, čo sa odchýlili od predpísanej zdravej stravy.

Experimentálna skupina kardiakov v Clevelande mala rok jesť nízkotučnú rastlinnú stravu, neboli povolené žiadne živočíšne tuky okrem vaječných bielkov, jogurtov a odtučneného mlieka. Pacienti sa venovali pravidelne kontrole stresu a cvičeniu.

Výskum bol ohromujúci. Až u 72% z nich došlo k úplnému ústupu srdcovej choroby v priebehu jedného roka. Dnes už máme dostatok informácií, aby sme mohli jedlom bojovať so srdcovými trápeniami. Nemusia sa už hneď otvárať hrudníky a užívať silné lieky. 

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa