Čo je to epiziotómia? A dá sa tomu vyhnúť?

Čo je to epiziotómia? A dá sa tomu vyhnúť?

Epiziotómia je slovo, ktoré mnohým ženám nič nehovorí. Minimálne do doby, kým otehotnejú a začnú sa pripravovať na pôrod. Epiziotómia označuje nástrih hrádze, čo je zákrok vykonávaný počas pôrodu. Čo by ste o tomto zákroku mali vedieť?

Dôvod
Hrádza označuje priestor medzi konečníkom a pošvou. Pri pôrode sa v tomto mieste často robí nástrih, aby sa dosiahlo zväčšenie otvoru na prechod hlavičky bábätka. Často sa epiziotómia vykonáva najmä u prvorodičiek a u žien, ktoré čakajú väčšie bábätko, no nie je to pravidlo.

Zástancovia prirodzených pôrodov poukazujú na to, že u nás sa tento zákrok vykonáva neraz zbytočne a stala sa z neho rutina. Nástrih hrádze totiž môže podľa lekárov pomôcť urýchliť vypudenie bábätka a pomáha predísť prirodzenému natrhnutiu tkaniva. Natrhnutie považujú mnohí lekári za horšie poranenie než nástrih.

Bude to bolieť?
Nástrih sa vykonáva počas vypudzovania bábätka, kedy je tkanivo hrádze plne napnuté a veľa žien tento zákrok nejako extra necíti. Horšie to však je pri následnom šití po pôrode. Práve šitie tohto poranenia býva často jednou z najhorších spomienok z pôrodu. Mária si spomína na svoj prvý pôrod: „Nastrihli ma pri prvom pôrode. Nástrih som necítila, no potom to šitie bolo hrozné. Pamätám si, ako som sa doslova uhýbala, pretože som cítila každý steh.

Je prvý pôrod skutočne najdlhší?

Lekárka si myslela, že mi predsa musí ešte účinkovať epidurálka, no zrejme to tak nebolo, lebo som všetko cítila. Hojenie bolo tiež dlhé a nepríjemné, niekoľko týždňov som poriadne nesedela. Už by som to nechcela zažiť. Našťastie pri ďalších pôrodoch som už nástrih nepotrebovala a ani som sa nenatrhla.“ Šitie rany po nástrihu sa musí robiť po znecitlivení, no v tomto smere lekári podľa skúseností mnohých žien nie sú dôslední a často si ženy šitie, žiaľ, musia „precítiť“. Následky epiziotómie môže žena neskôr pociťovať v intímnom živote a tiež sa zvyšuje riziko inkontinencie.

Dá sa tomu vyhnúť?
Keď žena zažije na vlastnej koži nastrihnutie hrádze, často sa pri ďalšom pôrode snaží hľadať spôsoby, ako sa tomu vyhnúť. Veľa závisí od pôrodnice, kde sa chystáte rodiť. Niekde majú vyššie percento nástrihov, inde nižšie, takže aj toto treba brať do úvahy pri výbere pôrodnice. Môžete sa tiež spýtať, či vám vyhovejú v prípade, ak si nebudete želať nástrih, ale radšej uprednostníte prirodzené natrhnutie (podľa mnohých pôrodných asistentiek sa hojí takáto rana lepšie a rýchlejšie). Preventívne môžu pomôcť  masáže hrádze pred pôrodom či cvičenie so špeciálnym balónikom.

Vysvetlíme, prečo sa tehotenské testy majú robiť ráno

Autor: Mária
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Tehotenstvo"

Poradňa